Gayrimenkul Satışında Fiyat ve Değerleme Kriterleri

Türk insanının barınma amacıyla ev alma ve yatırım amacıyla arsa-arazi alma yönelimi oldukça yüksektir. Türk insanındaki bu karakter,  bir sektörde hareketliliği belirleyen ana etken haline geliyor.

Ülkemizde pek çok kişi hayatından en az bir defa gayrimenkul alıyor veya satıyor. Bu işlem; barınma amacıyla ev veya yatırım amacıyla arsa-arazi alımı şeklinde gerçekleşiyor. Gayrimenkul alışverişi sürekli yapılmayan bir alışveriş ve resmi işlem olduğundan, fiyat belirleme, yanlışa ve hataya düşme şansı da yüksek olmaktadır. Tam bu noktada, almayı veya satmayı hedeflediğiniz gayrimenkulü değerleme kıstaslarını bilmenizde yarar var.

Gayrimenkul Değerleme Kriterleri

Günümüzde eskiye nazaran insanların bilgiye ulaşımı daha fazla olması, gayrimenkul alışverişinde yaşanan hatalara ve dolandırıcılıkların yaşanmasını daha az seviyeye indirmiştir. Ama, mevzuatlardaki değişim, bölgesel gelişim, devlet yatırımlarının bölgelere pozitif katkısı gibi etkenler,  gayrimenkul değerlerine direkt etki edebilmektedir. Bu amaçla size kısa bir değerleme kriteri veriyor olacağız.

Devlet Yatırımı: Gayrimenkul almak veya satmak istediğiniz bölgeye yapılan devlet yatırımı (okul-hastane-tesis-sanayi vb.) bölge gayrimenkul değerlerine etki etmektedir.

Hayati bir insani ihtiyaç kuruluşu olan hastaneler, çevre gayrimenkul değerine büyük katkı sağlar. Almak veya satmak istenilen gayrimenkulün çevre gayrimenkul değerine ortalama %30 katkısı görülebilir.

Çocuklu aileler için ise ilk, orta ve lise seviyesi okulların mesafesi de bölgesine katkı sağlar ve bir tercih kıstası haline gelebilir.

Alışveriş öncesinde bu tarz bir gelişme olup olmadığını araştırın.

Ulaşım: Bir gayrimenkul alışverişinde fiyatı belirleyen en önemli etkenin ulaşım olduğu söylenebilir. Özellikle metropol şehirlerde ulaşımın gayrimenkul değerine katkısı oldukça fazladır. Almayı veya satmayı düşündüğünüzü gayrimenkule ulaşmayı sağlayan toplu taşıma hatlarının zenginliği, ulaşıma yürüme mesafesi gibi etkenleri dikkate alın.

Arsa-Arazi: Merkezden uzak arsa ve arazilerde, bölgeye ulaşım için geçen süre, yol ve bölgenin durumu, arsanın manzarası, arsanın yükseltisi ,  ada içerisindeki konumu gibi etkenler, arsanın değerini belirlemektedir.

Merkez noktalardaki arsalar için ise; arsanın imar durumu, bulunduğu bölgenin demografik yapısı, arsanın manzarası, toplu ulaşım alternatifleri ve yürüme mesafesi gibi etkenler öne çıkıyor.

Günlük ihtiyaçlara mesafesi: Daha çok konut değerlemede aranan kriterler içerisinde, alışveriş noktalarına (market-bakkal-fırın vb…) mesafesi önem arz ediyor. Bazı aileler için belirli nedenlerle, alışveriş noktalarına ulaşımın yakınlığı en büyük tercih nedeni olmaktadır. Ev ile ana ihtiyaç ürünlerine çok fazla yürümeden ulaşmak bu anlamda önemlidir.