Vatandaşlık için Değerleme Raporu Alınması

vatandaşlık için değerleme raporu

Kısa bir süre  önce  Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılarak resmi gazetede yayınlandı ve bu sayede Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olunan mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü.

Yabancılar Türk Vatandaşlığı Kazanabilmek İçin:

  • Karşılamak zorunda oldukları en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara,
  • Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilme için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara,
  • Belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmek için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara,
  • Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alınmasında öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara, düşürüldü.

( Konu ile ilgilenenler haberin tamamını okumak için Ev Alana Vatandaşlıkta İndirim haberimizi okuyabilirler.  )

Türk vatandaşlığı almak için gayrimenkul satın alımı yapacak olan yabancıların dikkat etmesi gereken en önemli konu; Vatandaşlık başvurusundan önce satın alacakları gayrimenkul için SPK lisanslı uzmanlardan değerleme raporu alma gerekliliğidir. 

Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) kuruldu.

Gayrimenkul değerleme raporu, vatandaşlık başvurusu aşamasında bir zorunluluktur!

İlgili resmî kurumlar,  Türk vatandaşlığına başvuru yapan kişilerden SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanınca  hazırlanmış gayrimenkul değerleme raporu talep etmektedir. Bu rapor gayrimenkulün piyasa değerini göstermelidir.

Bilge Gayrimenkul Değerleme Türkiye çapında hizmet sunan, SPK lisanslı gayrimenkul değerleme yetkisi ve BBDK gayrimenkul değerleme yetkisine sahip bir değerleme firmasıdır.

 

Türk vatandaşlığına geçiş için bir değerleme raporuna ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.