Ergene İlçesi Gayrimenkul Değerleme Analizi

Ergene Gayrimenkul Değerleme Analizi

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Trakya bölgesi değerleme uzmanı ve danışmanı Salih Gökhan Garip Türkiye’nin Trakya bölgesindeki büyük şehri Tekirdağ ilinin Güncel Gayrimenkul Değerleme bilgilerini derledi. Raporun Ergene ilçesi gayrimenkul değerleme analizini aşağıda okuyabilirsiniz.

Ergene Değerleme Analizi

Ergene ilçesinin yüzölçümü 450 km² olup, Tekirdağ’ın kuzeyinde kalan ilçenin etrafı, doğuda Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri, kuzeyde Saray ilçesi,  ve güneyde Çorlu ilçesi ve batıda Muratlı ilçesi ile çevrilidir. Sınırları dahilinde Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi, Ergene-2 Organize Sanayi Bölgesi, Çorlu Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi ve Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi ile Avrupa Serbest Bölgesi yer almaktadır. Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasından sonra Çorlu İlçesinden Sağlık Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Marmaracık, Misinli Ulaş ve Velimeşe Beledesi ile Ahımehmet, Bakırça, Esenler, İğneler, Karamehmet,Kırkgöz, Paşaköy, Pınarbaşı,Vakıflar ve Yulaflı Köyü ayrılarak Marmaracık Beldesi Merkez olmak üzere Ergene İlçesi kurulmuştur.  Ergene ilçesinin nüfusu 2018 yılı itibariyle 62.458 dir.

Ergene Coğrafi Özellikleri

Ergene çayı ilçenin içinden geçer. Bu çay Trakya’nın en büyük akarsuyu olan  Meriç Nehrinin bir kolu olmaktadır. Ergene çayı Muratlı İlçesi yakınlarında Çorlu Deresi ile birleşerek Uzunköprü İlçesi civarında Meriç Nehrine dökülür. Ergene Çayı Istranca dağlarının doğu yamaçlarından beslenir. Birçok mevsimlik dereyi kendine bağlar.  Ergene nehrinden tarım sahalarının sulanmasında yararlanılır.

Konumu itibariyle D-100 Edirne-İstanbul Karayolu üzerine kurulmuş olan İlçemiz, Tekirdağ İline 47 km, İstanbul İline 125 km, Edirne İline 134 km, Kırklareli İline 108 km, Çerkezköy İlçesine 25 km, Marmaraereğlisi İlçesine 38 km,  Muratlı İlçesine 36 km, Hayrabolu İlçesine 73 km, Lüleburgaz İlçesine 45 km mesafededir.

Bölgede 4 adet organize sanayi bölgesi ile 1 adet serbest bölge yer almakla beraber ana yollar üzerinde sanayi imarlı depolama amaçlı kullanılan Motor Yerleri ile Hacı Şeremet bölgesi yer almaktadır. Sanayi dışında ilçede tarımsal faaliyetler ağırlıklıdır.

Ergene Gayrimenkul Değerleme

Ergene ilçesinin Marmaracık, Ulaş, Velimeşe, Yeşiltepe, Cumhuriyet ve Sağlık Mahalleleri ikamet amaçlı kullanılan yerleşim alanları olup ilçe merkezi dışında Ahimehmet, Bakırca, Esenler, Karamehmet, Kırkgöz, Misinli, Paşaköy, Pınarbaşı, Yulaflı, İğneler Mahalleleri bulunmaktadır.

 • Ergene ilçesi ana yerleşim bölgeleri Sağlık, Ulaş ve Velimeşe Mahalleleridir. Sağlık Mahallesi ilçenin en hareketli noktasıdır. İlçe genelindeki ana arterler ticari yönden düşük yoğunluktadır. Sağlık Mahallesindeki Edirne Caddesi ve Velimeşe Mahallesindeki İstasyon Caddesi üzerinde yer alan işyerlerinin 2.000–4.000,-TL/m² arasında işlem gördüğü kira bedellerinin ise 15-25,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Ergene İlçesi konut piyasasının en hareketli bölgeleri orta ve alt gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen Sağlık, Yeşiltepe, Marmaracık, Cumhuriyet, Ulaş ile Velimeşe Mahalleleridir.
 • Bölgede yapılan araştırmalarda elde edilmiş olan verilere göre, Velimeşe, Yeşiltepe, Cumhuriyet, Marmaracık Mahallelerinde yeni inşa edilmiş 2+1 daire tipleri 120.000 – 140.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 160.000-180.000 TL aralığına bulunmaktadır. Sağlık ve Ulaş Mahallelerinde 2+1 daire tipleri 135.000-150.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 180.000-200.000,-TL aralığında bulunmaktadır.
 • İlçe merkezi dışında yer alan Vakıflar Mahallesi ile Misinli Mahallesi müstakil yapılaşmanın tercih edildiği bölgeler olup konut imarlı arsaların birim değerleri 200-300,-TL/m² aralığındadır.
 • Organize sanayi bölgesi dışında yer alan sanayi tipi yapılaşmanın bulunduğu Motor Yerleri Mevkii’nde arsalar 400-500,-TL/m² ve Hacı Şeremet Mevkii’nde 250-350,-TL/m² aralığındadır.
 • İlçenin tarımsal amaçlı kullanılan arazilerinde birim değeri 10-20,-TL/m² aralığında olup sanayi bölgelerine ve ana arterler üzerinde yer alan yapılaşmaya açılması beklentisi olan tarlaların birim fiyatlarının 30-60,-TL/m² aralığında olduğu ancak bu değerlerin tarımsal nitelikli kullanılan araziler için gerçekçi olmadığı öngörülmektedir.
 • Bölgede yer alan organize sanayi bölgeleri, sanayi alanları ve serbest bölgenin varlığı yatırım açısından Ergene ilçesinin dinamik olmasına temel etkendir.

Çorlu Deri ve Karma OSB

Çorlu Deri ve Karma OSB Tekirdağ’ın büyükşehir olması sonrası ilçe olan Ergene sınırları içerisinde konumludur. Çorlu ilçesine bitişik konumdadır. Kara, Deniz ve Havayolları ile Ulaşıma uygunluğu nedeniyle Çorlu, Türk Sanayisinin dinamik bir merkezi konumundadır. Çorlu Deri Sanayicileri ise bu merkezde 1960 lı yıllardan beri çevreye duyarlı ve saygılı üretim faaliyetlerini sürdürmekte ve 1997 yılı Nisan ayından itibaren de Deri Organize Sanayi Bölgesi olarak ülke ekonomisine hizmet etmektedirler. Bugün 130 Hektar alana kurulmuş bulunan Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi, 118 adet Deri Fabrikası, yıllık 25.000.000 küçükbaş, 50.000 ton büyükbaş hayvan derisi işleme kapasitesiyle Türkiye´ deki deri üretiminin %37 sini gerçekleştirerek, 10.000 çalışanı ile Ülke ekonomisine istihdam yaratan, dünyanın dört bir yanına ihraç eden çok önemli bir sanayi merkezi olmuştur.  Bölgede yer alan sanayi bölgelerinde sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 550 -650,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir.

Ergene OSB

Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi; Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 04.07.2012 tarihinde Ergene-1 Islah Organize Sanayi Bölgesi adıyla tüzel kişiliği ilan edilmiştir. Tüzel kişiliğinin ilanının ardından süratle ıslah şartları yerine getirilmiş ve 11.10.2013 tarihinde ıslah ibaresi kaldırılarak Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi olarak OSB tüzel kişiliği kazanmıştır.

Lokasyon olarak D-100-02 Çorlu-Lüleburgaz Karayolu çevresinde Misinli ve Vakıflar Mah. Civarında stratejik bir konumda kurulu olan Organize Sanayi Bölgemiz; Edirne Kapıkule sınır kapısına 1 saat 15 dakika, İpsala sınır kapısına da 1 saat 30 dakika olup, Avrupa ya komşu konumdadır. Bunların yanı sıra Tekirdağ Merkez de kurulu Asyaport Limanı’na 30 dakika, Muratlı Demiryoluna 15 dakika mesafede bulunmaktadır. Çorlu’ daki Havalimanına 25 dk mesafesi vardır.

Bölgemizde üretimde bulunan firmaların ağırlıklı sektörleri;

 • İplik Örme,
 • Gaz Beton İmalatı,
 • Tül ve Perde İmalatı,
 • Kumaş Boyama,
 • Alüminyum Kompozit,
 • Konfeksiyon,
 • Taşımacılık,
 • Tekstil Makine İmalatı,
 • Elektrikli Ev Aletleri,
 • Tekstil Boya Kimyasalları Üretimi,
 • Duvar kağıdı İmalatı,
 • Hazır beton İmalatı,
 • Döşemelik Kumaş İmalatı,
 • Cam Ürünleri imalatı,
 • İlaç Serum İmalatı,
 • Temizlik Bez vb. İmalatı,
 • Muşamba imalatı olup Kumaş Boyama ağırlıklı sektördür.  Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 400-550,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir.

Egene OSB 2

Ergene-2 Organize Sanayi Bölgesi; Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 04.07.2012 tarihinde Ergene-2 Islah Organize Sanayi Bölgesi adıyla tüzel kişiliği ilan edilmiştir. Tüzel kişiliğinin ilanının ardından süratle ıslah şartları yerine getirilmiş ve 11.10.2013 tarihinde ıslah ibaresi kaldırılarak Ergene-2 Organize Sanayi Bölgesi olarak OSB tüzel kişiliği kazanmıştır. Organize Sanayi Bölgemizin güneyinde Tekirdağ ve Marmara denizi, kuzey batısında Edirne, kuzeyinde Saray ilçesi, doğusunda İstanbul ili yer almaktadır. Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi Limanlarına 40 km, Çorlu Havaalanına 25 km, Demiryoluna 10 km mesafede olup D–100 Devlet Karayolunun güzergâh boyunca sağ ve solunda bant şeklinde kurulmuş olan sanayi tesislerinden oluşmaktadır. 736,33 Hektarlık alana sahip Organize Sanayi Bölgemizde 259 adet parsel sanayi için ayrılmıştır. Bölgemiz içerisinde bulunan parsellerin doluluk oranı %56 civarındadır. Bu parsellerin 114 adedinde fabrikalar faal durumda olup, ağırlıklı olarak tekstil ve kimya sektörü yer almaktadır. İstihdam sayısı 15.380 civarındadır. Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 400-550,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir.

Velimeşe OSB

Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi; Velimeşe  Organize Sanayi Bölgesi sınırı, toplamda 1020 hektarlık alanı ile Tekirdağ bölgesinin en büyük OSB si olmaya aday konumdadır. Bölge içerisindeki 204 adet dolu parsel olup işletme genel olarak, tekstil, maden endüstrisi, enerji üretimi, lojistik ve depolama, akaryakıt gibi sanayi kollarında faaliyet göstermekte olup doluluk oranımız yaklaşık %45 dır. Konum olarak Çorlu Çerkezköy arasında yer alan Velimeşe OSB Çorlu Çerkezköy Yolu üzerinde ve Avrupa Otoyoluna yakın konumdadır.  Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 400-550,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir.

Avrupa Serbest Bölgesi

Avrupa Serbest Bölgesi; Türkiye’nin en büyük özel sektör sanayi projelerinden biri olan Avrupa Serbest Bölgesi’nin temeli 8 Ağustos 1998 tarihinde atılmıştır. Resmi açılışı ise 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ASB, aradan geçen kısa zaman dilimi içinde, yapılan yatırımlar sayesinde yıllık 2 milyar dolar ticaret hacmini geçerek, Türkiye serbest bölgeleri arasında 4. Sıraya yükselmiştir. İstanbul, Avrupa ve ana ulaşım ağlarının merkezinde bulunan Çorlu/Tekirdağ’da 2 milyon metrekare alan üzerine kurulan ASB’de şu anda 200 firma faaliyet göstermektedir. 3 bini aşkın insanın istihdam edildiği bölgede, dünyanın önde gelen markalarının üretimleri gerçekleşmektedir.  Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 130-160,-USD/m² civarında olduğu görülmektedir.

Tekirdağ ilinin Güncel ve Ayrıntılı Gayrimenkul Değerleme Bilgilerini incelemek için linke tıklayın