Çorlu İlçesi Gayrimenkul Değerleme Analizi

şubat ayı konut satışları

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Trakya bölgesi değerleme uzmanı ve danışmanı Salih Gökhan Garip Türkiye’nin Trakya bölgesindeki büyükşehiri Tekirdağ ilinin Güncel Gayrimenkul Değerleme bilgilerini derledi. Raporun Çorlu ilçesi gayrimenkul değerleme analizini aşağıda okuyabilirsiniz.

Çorlu Değerleme Analizi

Marmara Bölgesi’nin Trakya bölümünde yer alan Tekirdağ ilinin en büyük ilçesi olan Çorlu, idari yönden 26 mahalleden oluşmaktadır. 2018 yılı itibariyle Çorlu ilçesinin nüfusu 262.862 dir.

Çorlu ilçesi Tekirdağ merkezine 38 km uzaklıkta olan Çorlu, Ergene havzasında ve Trakya’nın merkezî bir yerinde, plato yüzeyinin üzerindeki düzlükte yer alır.

Doğudan Silivri, batıdan Muratlı, Süleymanpaşa, kuzeyden Ergene ve Çerkezköy ilçeleri ile güneyde ise Marmara Denizi ve Marmara Ereğlisi ilçesi bulunmaktadır. Yüzölçümü 409 km²’dir.

Çorlu, zengin yeraltı suları ve sanayiye ayrılmış boş alanları ile başlangıçta kimya, deri ve tekstil fabrikalarının yoğunlaştığı bir bölgedir. Çorlu ilçesi, Tekirdağ ilindeki sanayileşmenin en hızlı geliştiği bölgedir.

Çorlu Ekonomi

DPT verilerine göre ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmesi açısından Çorlu İlçesi, Türkiye’de 16’ncı sırada yer almaktadır. İlçede, Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 5030 üye kaydı bulunmaktadır. Özellikle tekstil, boyama, deri, ayçiçek yağı, kağıt, makine imalatı, dondurma fabrikaları, Çorlu-Tekirdağ yolu bölgesinde ise (Karatepe) Taş ocakları ve ayçiçek yağı işleyen fabrikalar, Çorlu-Çerkezköy yolu bölgesinde ise tekstil, boyama, kablo, meşrubat, kazan fabrikaları, Türkgücü Köyü yolu üzerindeki bölgede ise tekstil fabrikaları faaliyette  bulunmaktadır.

Çorlu ilçesinin Alipaşa, Cemaliye, Cumhuriyet, Çobançeşme, Esentepe, Hatip, Havuzlar, Hürriyet, Hıdırağa, Kazimiye, Kemalettin, Muhittin, Nusratiye, Reşadiye, Rumeli, Silahtarağa, Şeyhsinan, Zafer Mahalleleri ilçe merkezinde yer almakta olup ilçe merkezi dışında Deregündüzlü, Maksutlu, Sarılar, Seymen, Türkgücü, Yenice, Önerler, Şahpaz Mahalleleri bulunmaktadır.

8 Ağustos 1998 günü açılışı yapılan ve uluslararası uçuş trafiğine açık olan Çorlu Havalimanı, Trakya’nın hava trafiğindeki kalbi haline gelmiştir. Çorlu Havalimanı, Çorlu- İstanbul istikametinde bulunan Seymen mevkiinde olup, şehir merkezine uzaklığı 15 km’dir. Çorlu Havalimanı’ndan düzenli olarak her gün Ankara’ya uçuş yapılabilmekte, yolcular Ankara’da aktarma yaparak Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlere ulaşabilmektedir. Çorlu Havalimanı Trakya’daki tek havalimanı özelliğini taşınmaktadır.

Çorlu İlçesi Sanayi

Çorlu ilçesi, Çerkezköy ve Ergene ilçeleri ile birlikte Tekirdağ’ın sanayi merkezleri arasında yer almaktadır. Tekirdağ’ın büyükşehir belediyesi olmasından sonra ilçe sınırları içerisinde yer alan toplam 4 adet OSB Çorlu’dan ayrılan Ergene ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Halihazırda ilçeye bağlı Çorlu 1 OSB (Türkgücü OSB) yer almaktadır.

Çorlu Bölge Gayrimenkul Değerleri

İlçe sınırlarında Çorlu Şifa Hastanesi, Çorlu Vatan Hastanesi, Reyap Hastanesi belli başlı özel sağlık kurumlarıdır. İlçe merkezi sınırları içerisinde konumludurlar. Ayrıca ilçe merkezinde Elit Otel, Grand Park Otel, Hilton Garden Inn, Hotel Altıntaş, End Glory Hotel belli başlı konaklama noktalarıdır.

 • Çorlu ilçe merkezinin en hareketli noktası Salih Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Kumyol Caddesidir. Salih Omurtak Caddesi boyunca en hareketli kısım Çorlu Belediyesi ile Heykel Meydanı arasında kalan bölge, Atatürk Bulvarı üzerinde Çorlu İşkur ile Askeri Hastane arasında kalan kısım olup bu bölgelerde ticari hareketlilik fazladır. İlçenin simgesi durumundaki Süleymaniye Camii ve Çerkezköy Belediyesi Salih Omurtak Caddesi üzerinde yer almaktadır. Salih Omurtak Caddesi üzerinde yer alan ticaretin yoğun hissedildiği bölgede işyerlerinin 12.000–15.000,-TL/m² arasında işlem gördüğü kira bedellerinin ise 50-60,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Çorlu yıllar itibariyle gelişimini tamamlamış ve ilçe merkezi şehrin dış çeperlerine doğru büyümeye başlamıştır. Dolayısıyla ilçe merkezi dışında yeni merkezler oluşmuştur. Emlak Konut Bölgesinde yer alan Çamlıbel Caddesi, Havuzlar Mevkiinde yer alan Bülent Ecevit Bulvarı ile gelişimine devam eden Ali Osman Çelebi Bulvarı ilk akla gelen lokasyonlardır. Bu bölgelerde işyerlerinin 5.000 – 10.000,-TL/m² arasında ve kira bedellerinin ise 20-30,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Çorlu Devlet Hastanesi ve Adliye Binasının Bülent Ecevit Bulvarına taşınması bulvarı hareketlendirirken özellikle adliye binasının ilçe merkezinden ayrılması eski adliye binası yakını ofis/büro olarak kullanılan taşınmazların değerlerini olumsuz yönde etkilemiştir.
 • Tekirdağ ili içerisinde ofis/büro kullanımına uygun yapılar yoğunluklu olarak Çorlu’da bulunmaktadır. Çorlu içerisinde yeni inşa edilen bu yapılar ofis blokları olarak inşa edilmişken diğer ilçelerde home ofislerin kullanıldığı görülmüştür. Ofis değerlerinin 4.000 – 5.000,-TL/m² aralığında, kira bedellerinin 15-20,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Çorlu İlçesi konut piyasasının en hareketli bölgeleri orta ve alt gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen Şeyhsinan Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Muhittin Mahallesi, Reşadiye Mahallesi ile Silahtarağa Mahallesi, orta ve üst gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen genellikle sosyal donatılı site tarzı yapılanmaların bulunduğu Hürriyet Mahallesi, Esentepe Mahallesi ve Kazimiye Mahallesidir. Çorlu ilçe merkezinde konumlu binaların ağırlıklı eski binalar olduğu, şehrin büyümesi nedeniyle dış çeperde kalan binaların yeni inşa edilmiş yapılar olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bölgede yapılan araştırmalarda elde edilmiş olan verilere göre, Şeyhsinan, Alipaşa, Muhittin, Reşadiye, Silahtarağa Mahallelerinde yeni inşa edilmiş 2+1 daire tipleri 180.000 – 220.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 230.000-280.000 TL aralığına bulunmaktadır. Hatip, Cemaliye Mahallelerinde yeni inşa edilmiş 2+1 daire tipleri 150.000-170.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 180.000-220.000,-TL aralığında bulunmaktadır. Çorlu ilçe merkezinin nispeten dışında konumlu site yapılanmalarının bulunduğu Emlak Konut Bölgesi olarak adlandırılan Esentepe ve Hürriyet Mahallerinde 2+1 daire tipleri 250.000-350.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 400.000-500.000,-TL aralığında bulunmaktadır. Site yapılanmalarında sosyal donatı, güvenlik, yüzme havuzlarının bulunması taşınmaz değerlerinin yüksek seyretmesine ana etken olduğu gözlemlenmiştir.
 • Çorlu ilçe merkezinin nispeten dışında yer alan E-5 Karayolu cepheli Yeni Sanayi Sitesi ilçe ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Yeni sanayi sitesinde değişik ebatlarda işyerleri bulunmakta olup site içerisinde yer alan 200 m² lik işyerlerinin 4.000 – 5.000,-TL/m² aralığında satışta ve 15-20,-TL/m² bedelle kiralık olduğu görülmektedir.
 • Çorlu ilçe merkezi hem çarşısı ile hem de ilçe sınırları dahilindeki alışveriş merkezleri nedeniyle yakın çevresi içinde bir cazibe merkezidir. İlçede yer alan alışveriş merkezleri Orion AVM, Kipa AVM, Trend Arena AVM’dir. Söz konusu AVM’lerde yer alan işyerleri değerlerinin 15.000-20.000,-TL/m² ve kira bedellerinin 50-75,-TL/m² aralığında olduğu yapılan görüşmelerde tespit edilmiştir.
 • Çorlu ilçe merkezi dışında yer alan Önerler Bölgesinde üst gelir düzeyine sahip ailelerce villa olarak kullanılan müstakil ve site tarzı yapılar bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan villaların birim fiyatları 3.500-4.500,-TL/m² aralığında bulunmaktadır. Bölgede yer alan villa imarlı arsaların birim fiyatları 600-800,-TL/m² civarındadır.
 • İlçenin güneyinde ilçe sınırları dahilinde yer alan Yenice Mahallesinin Marmara Denizine kıyısı bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan yazlık amaçlı kullanılan yeni inşa edilmiş villalar 2.000-2.500,-TL/m² aralığında ve villa imarlı arsaların 300-400,-TL/m² olduğu görülmüştür.

Çorlu Konut Satışları

Tabloda TUİK verileri doğrultusunda Çorlu’nun son 3 yıl konut satışı bilgileri yer almaktadır.

 • İlçe sınırları içerisinde yer alan Deregündüzlü, Maksutlu, Sarılar, Seymen, Türkgücü, Yenice, Önerler, Şahpaz Köylerinde tarımsal nitelikli kullanılan araziler yer almaktadır.

Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgesi; Çorlu ilçesi sınırları dahilinde yer alan organize sanayi bölgesidir.  Bölgemizde Tekstil, Gıda, Plastik, Yapı Kimyasalı, İnşaat Boyası, Matbaa-Ambalaj, Metal, Oluklu Mukavva, Madeni Eşya, Makine İmalatı,Kablo v.s. dallarında faaliyet gösteren 41 adet firma mevcut olup 4.800 kişi istihdam edilmektedir. Çorlu 1 OSB alanı Tekirdağ’ın kuzeyinde Tekirdağ ili Çorlu ilçesi mücavir alan sınırları içerisinde Türkgücü Köyü yolu güzergahında yer almaktadır.  Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 400-550,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir.