Türk Vatandaşlığı Başvurusu 400 Bin Dolara Çıktı

Türk Vatandaşlığı Başvurusu 400 Bin Dolara Çıktı

Türk vatandaşlığına başvuru şartında alınacak gayrimenkul değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltileceği açıklandı.

Karar ile; Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğu 20’nci maddesinin 2’nci fıkrasının “b” bendinde değişiklik yapılması planlanıyor. Kararın önümüzdeki günlerde Resmi Gazete ’de yayımlanması bekleniyor.

3 Yıl Satmama Şartı

Vatandaşlık uygulaması belirli şartlara bağlanmış durumda. 400 bin dolara gayrimenkul alana verilen vatandaşlıkta 3 yıl satmama sözü isteniyor. Vatandaşlık için alnına gayrimenkule 3 yıllık şerh düşülüyor.

Vatandaşlık için alınan gayrimenkulde değerleme raporu zorunlu

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayımlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilere artık sadece vatandaşlık başvurusunda değil, aynı zamanda alıcı veya satıcı olarak taraf oldukları tüm satış işlemlerinde de ‘gayrimenkul değerleme raporu’ zorunluluğu getirilmiştir. Değerleme raporu işlem tarihi itibariyle en geç 3 ay öncesine ait olması gerekiyor.