Toki’den Şehit Aileleri ile Gazi ve Vazife Malullerine Faizsiz 20 Yıl Süreli Konut Kredisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) şehit aileleri, gazi ve vazife malulleri için faizsiz 20 yıl süreli konut kredisi verilmesine yönelik çalışma başlattı. Bu yolla idare şehit aileleri ve gazileri ile vazife malullerini desteklemeye devam ediyor.

2019 yılı içerisinde toplam 260 milyon Türk Lirası tutarında faizsiz konut kredisinin kullandırılması planlanıyor. 2018 yılında İdare 194 milyon Türk Lirası tutarında krediyi 1.758 aileye açıp toplamda 23 bin den fazla aileye 1 milyar Türk Lirası üzerinde kredi kullandı.

Bu krediden yararlanabilmek için alınacak konutlarda herhangi bir kısıtlama uygulanmamakta olup istenen büyüklükte konut alınması mümkündür. Kredi tüm Türkiye’de geçerli olup herhangi bir bölge uygulaması bulunmamaktadır. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterlidir.

Kullanılacak kredi miktarı 2018 yılı için 114 bin lira olarak belirlenmiş olup kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü’nce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar arttırılmakta.

Kredinin geri ödemesi; tazminat hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının ¼ tutarındaki miktarının Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) kesilmesi ile yapılmakta.

Krediden yararlanabilmek için SGK’ dan alınacak hak sahibi olunduğuna dair belge ile Ziraat Bankasına başvurulması gerekmektedir.

 

Kaynak: Sabah Gazetesi, TOKİ