Süleymanpaşa İlçesi Gayrimenkul Değerleme Analizi

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Trakya bölgesi değerleme uzmanı ve danışmanı Salih Gökhan GaripTürkiye’nin Trakya bölgesindeki büyükşehiri Tekirdağ ilinin GünceGayrimenkul Değerleme bilgilerini derledi. Raporun Süleymanpaşa ilçesi gayrimenkul değerleme analizini aşağıda okuyabilirsiniz.

Marmaranın İncisi Tekirdağ’ın merkez ilçesidir. Süleymanpaşa ilçesi idari yönden 73 mahalleden oluşmaktadır. 2018 yılı itibariyle Süleymanpaşa ilçesinin nüfusu 199.960 dır. Süleymanpaşa ilçesi doğudan Marmara Ereğlisi, batıdan Malkara ve Şarköy, kuzeyden Hayrabolu ve Muratlı ilçeleri ile güneyde ise Marmara Denizi ile çevrilidir. Yüzölçümü 1.111 km²’dir. İlçe ekonomisinde, toprağa dayalı tarım, hayvancılık, bölgesel ve transit turizm, üretim ve hizmet sektörlerinde faaliyette bulunan işletmeler ağırlık göstermektedir. İlçede 2 adet liman bulunmaktadır.

Süleymanpaşa ilçesinin Altınova, Aydoğdu, Bahçelievler, Çınarlı, Değirmenaltı, Ertuğrul, Eskicami-Ortacami, Gündoğdu-Turgut, Hürriyet, Karadeniz, Namık Kemal, Yavuz, Zafer ve 100. Yıl  Mahalleleri ilçe merkezinde yer almakta olup ilçe merkezi dışında 60 adet köy/belde bulunmaktadır.

İlçe sınırlarında Özel Yaşam Hastanesi, Tekirdağ Avrupa Göz Hastanesi belli başlı özel sağlık kurumlarıdır. Ayrıca ilçe merkezindeki Ramada Otel, Golden Yat Otel, Otel 59, Karaevli Otel, Rodosto Otel Hotel belli başlı konaklama noktalarıdır.

TEKİRDAĞ KÖFTESİ: Trakya’nın kimlikli et mutfağının baş ürünleri arasında, şehrinin ismiyle şöhretine bilinirlik katan Tekirdağ köftesi gelir. Marka tescilli, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Tekirdağ köftesinin bir diğer ismi, Hacıköylü köftesidir. Bu Tekirdağ köftesinin bilinen hikayesinin de kaynağıdır. Tekirdağ köftesi hazırlanışındaki nüanslar gözetilerek Tekirdağ ismiyle markalaşmış bir üründür. Kullanılacak etten, etin işlenişine, köftenin hazırlanışındaki ayrıntılardan pişirilmesine değin bir dizi ayrıntı Tekirdağ köftesini kendine has yapmaktadır.

NAMIK KEMAL EVİ MÜZESİ: Tekirdağ şehir merkezinde gezilecek yerlerden biri, şehir ile özdeşleşmiş isimlerden biri olan Namık Kemal’in evidir. Tekirdağ’ın yetiştirdiği edebiyatımızın en önemli şairlerinden biri olan Namık Kemal’in ölümünden sonra, 19. Yüzyıl Osmanlı dönemi evlerine uygun bir biçimde yapılan Namık Kemal Evi, Tekirdağ Milli Eğitim Vakfı, İl Özel İdare, Tekirdağ Belediyesi, Namık Kemal Derneği ve çeşitli kuruluşların ortak katılımı ile üç katlı olarak düzenlenmiş ve 21 Aralık 1993’te ziyaretçilere açılmıştır.

Süleymanpaşa Gayrimenkul Değerleri

 • Süleymanpaşa ilçe merkezinin en hareketli noktası Hükümet Caddesidir. Cadde boyunca ticari hareketlilik çok fazla azalmamaktadır. Hükümet Caddesi üzerinde yer alan ticaretin yoğun hissedildiği bölgede işyerlerinin 25.000–35.000,-TL/m² arasında işlem gördüğü kira bedellerinin ise 60-100,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Süleymanpaşa yıllar itibariyle gelişimini tamamlamış ve ilçe merkezi İstanbul istikametindeki Hürriyet Mahallesi tarafında büyümeye başlamıştır. Dolayısıyla ilçe merkezi dışında yeni merkezler oluşmuştur. Hürriyet Mahallesinde yer alan Çandarlızade İbrahim Paşa Caddesi, Değirmenaltı Mevkiinde yer alan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Caddesidir. Bu bölgelerde işyerlerinin 8.000 – 10.000,-TL/m² arasında ve kira bedellerinin ise 20-40,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir.
 • Tekirdağ ilçe merkezinde Namık Kemal Üniversitesi yer almaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan Namık Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresinin yapılaşması son dönemlerde hızlanmıştır. Üniversite yerleşkesi civarında öğrenci kullanımına uygun 1+1 ve 1+0 konutlar inşa edilmiş olup kira getirilerinin yüksek olması nedeniyle taşınmaz değerleri bölgede yükselmiştir.
 • Süleymanpaşa İlçesi konut piyasasının en hareketli bölgeleri orta ve alt gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen Altınova Mahallesi, Aydoğdu, Çınarlı, Yavuz, 100.Yıl Mahalleleridir. Ertuğrul, Eskicami-Ortacami Mahalleleri şehir merkezinde konumlu genellikle eski binalardan oluşmaktadır. İlçede orta ve üst gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen genellikle sosyal donatılı site tarzı yapılanmaların bulunduğu Gündoğdu-Turgut, Hürriyet, Değirmenaltı Mahallelerinde yeni inşa edilmiş yapılar olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bölgede yapılan araştırmalarda elde edilmiş olan verilere göre, Altınova, Aydoğdu, Çınarlı Mahallelerinde yeni inşa edilmiş 2+1 daire tipleri 130.000 – 160.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 180.000-220.000 TL aralığına bulunmaktadır. Yavuz ve 100. Yıl Mahallelerinde 2+1 daire tipleri 160.000-200.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 230.000-270.000,-TL aralığında bulunmaktadır. Bölgede yer alan site içi dairelerin daha yüksek bedellerle pazarlandığı görülmüştür.
 • Süleymanpaşa ilçe merkezinin nispeten dışında konumlu site yapılanmalarının bulunduğu Hürriyet Mahallesinde 2+1 daire tipleri 250.000-350.000,-TL civarında 3+1 daire tipleri 400.000-500.000,-TL aralığında ve nitelikli sitelerde 3+1 daire tipleri 600.000-700.000,-TL aralığında bulunmaktadır. Site yapılanmalarında sosyal donatı, güvenlik, yüzme havuzlarının bulunması taşınmaz değerlerinin yüksek seyretmesine ana etken olduğu gözlemlenmiştir.
 • Namık Kemal Üniversitesine yakın konumda yer alan Değirmenaltı Mahallesinde öğrenci kullanımına uygun inşa edilmiş 1+1 daire tipleri 180.000-220.000,-TL aralığında satışta ve 20,-TL/m² civarında kiralık olduğu görülmüştür. Değirmenaltı Mahallesinde ayrıca site içi aile kullanımına uygun 3+1 daire tipleri 500.000-750.000,-TL aralığında satışta olduğu görülmüştür.
 • Süleymanpaşa ilçe merkezinin nispeten dışında yer alan çevreyolu cepheli Yeni Sanayi Sitesi ilçe ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Yeni sanayi sitesinde değişik ebatlarda işyerleri bulunmakta olup site içerisinde yer alan işyerlerinin 5.000 – 6.000,-TL/m² aralığında satışta ve 20-25,-TL/m² bedelle kiralık olduğu görülmektedir.
 • Süleymanpaşa ilçesinin hem çarşısı hem de alışveriş merkezlerinde ticaret yoğunluklu olarak hissedimektedir. İlçede yer alan alışveriş merkezleri Tekira AVM ve YSK Center’dır. Söz konusu AVM’lerde yer alan işyerleri değerlerinin 15.000-20.000,-TL/m² ve kira bedellerinin 50-75,-TL/m² aralığında olduğu daha önce yapılan görüşmelerde tespit edilmiştir.
 • Süleymanpaşa ilçe merkezi dışında yer alan Gündoğdu-Turgut üst gelir düzeyine sahip ailelerce villa olarak kullanılan müstakil ve site tarzı yapılar bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan villaların birim fiyatları 4.000-5.000,-TL/m² aralığında bulunmaktadır. Bölgede yer alan villa imarlı arsaların birim fiyatları 700-1000,-TL/m² civarındadır.
 • İlçenin güneybatısında ilçe sınırları dahilinde yer alan Kumbağ veBarbaros Mahallerinde yazlık amaçlı kullanılan yeni inşa edilmiş binalarda konumlu 2+1 daire tipleri 150.000-170.000,-TL aralığında ve müstakil yapılaşmaya uygun villa imarlı arsaların 400-500,-TL/m² aralığında olduğu görülmüştür.

Tabloda TUİK verileri doğrultusunda Süleymanpaşa’nın son 3 yıl konut satışı bilgileri yer almaktadır.

TEKİRDAĞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ:  Kamulaştırma çalışmaları devam etmekte olup kurulma aşamasındadır.

 • Süleymanpaşa ilçe merkezinin kuzeyinde çevre yolunun üst tarafında Dumansız Sanayi Bölgesi yer almaktadır. Depolama amaçlı kullanılan yapıların bulunduğu Dumansız Sanayi Bölgesinde yer alan arsaların birim değerleri 300-400,-TL/m² aralığındadır.
 • İlçenin tarımsal amaçlı kullanılan arazilerinde birim değeri 10-20,-TL/m² aralığında olup ana arterler üzerinde yer alan yapılaşmaya açılması beklentisi olan tarlaların birim fiyatlarının 30-60,-TL/m² aralığında olduğu ancak bu değerlerin tarımsal nitelikli kullanılan araziler için gerçekçi olmadığı öngörülmektedir.
 • Süleymanpaşa ilçesinin merkezinde yer alan Tekirdağ Limanı ile Barbaros Semtinde yer alan Asyaport (Konteyner Limanı) Limanları şehrin deniz taşımacılığı açısından önem arzetmektedir. Tekirdağ ilinde yer alan sanayi kuruluşları deniz yolu ile taşımacılıkta söz konusu limanları kullanmaktadırlar. Limanlara karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür.

Tekirdağ ilinin Güncel ve Ayrıntılı Gayrimenkul Değerleme Bilgilerini incelemek için linke tıklayın