Tapu Harçlarında ve Konutta Vergi İndirimlerinin Süresi Uzatıldı

30/04/2018 tarihli 2018/11674 Kararname ile başlatılan Tapu işlemleri üzerinde alınan binde 20 olan tapu harcının binde 15 ‘e indiren tapu harcı indirimi ile konutta Katma Değer Vergisini (KDV) %8 e indirilmesinin süresi uzatılarak 31/03/2019 olarak revize edilmiş iken 20/03/2019 tarih 843 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31/12/2019 olarak değiştirilmiştir. Karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yakın dönemde gerçekleşen döviz kurundaki ani yükseliş ve buna bağlı olarak ekonomide yaşanan durağanlık ve enflasyon verilerinin beklentinin üzerinde çıkması çoğu sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de etkilemiş durumdadır. İnşaat maliyetlerinin artması, özellikle dövize endeksli ürünlerin fiyatında beklenti fazlası artış müteahhitleri etkilemiş durumdadır. Yatırımcının gayrimenkul yatırım aracına daha tedirgin yaklaşması ile 2018 yılının son yarısında satılan taşınmazın bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %35 oranında azalmasına yol açmıştır. Bu durumun inşaat sektörüne ve yeni yatırımlara etkisi aylık verilere yansımaktadır. Bu konu üzerine bilgileri eski yazılarımızda paylaşmış idik.

Süresi uzatılan vergi indiriminin yatırımcıya yapılan teşvikin devamı niteliğinde olması sektörü kısmen rahatlatabilecek bir hamle olarak öngörülmektedir. Bu durumun devamı ile yatırımcının taşınmazın değerine ilave ödenen harçlar ve vergilerin indirilmesi hem alıcıyı hem de satıcıyı rahatlatacaktır.

Kaynak

Resmi Gazete

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Blog