Samsun Gayrimenkul Değerleme

Türkiye’nin büyükşehir statüsündeki illerinden olan Samsun ili, Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Samsun 1.335.716 kişilik nüfusa ve 9.725 km2 yüzölçüme sahiptir.

Samsun Tarihçesi

Samsun tarihi milattan öncesine dayanmaktadır.  Tekkeköy Mağaraları’nda keşfedilen ve MÖ 60.000 ile MÖ 15.000 yılları arasına tarihlendirilen katman, şimdiye dek Karadeniz Bölgesi’nde keşfedilen en eski yerleşimdir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurutuluş mücadelesi için çıktığı yolda ilk durağı olan Samsun, bu özelliği ile milli bir öneme sahiptir.

Demografik Yapısı

Samsun ili sahip olduğu nüfusla Türkiye’nin 16., Karadeniz bölgesinin ise en çok nüfusa sahip ilidir. Samsun 17 ilçe, 1.247 mahalleden oluşur.  Türkiye coğrafyasının en kuzeyinde merkezi bir noktada yer alan Samsun kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrilidir. Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden olup “Karadeniz’in Başkenti” ve “Atatürk’ün Şehri” olarak tanıtılmaktadır.

Turizm

Samsun ili, doğa ve kültür varlıkları nedeniyle turizm hareketi sağlamaktadır. 35 kilometrelik sahil şeridine sahip olan ilde 39 adet plaj bulunmaktadır. Plaj turizminin yanı sıra kış turizmine yönelik faaliyetlerin de yapılabildiği Samsun’da özellikle Ladik’teki Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi 1675 m’lik kayak pisti ve 1300 m’lik telesiyeji ile bu alandaki en önemli yatırım görünümünde olup çevre illerden turist çekmektedir

Samsun, doğa ve deniz turizmi dışında arkeolojik varlıkları ile de kültür turizmine kapısı açıktır. Samsun’da tahribata uğramış 16 arkeolojik alan bulunmaktadır. Bunların arasında Bakır Çağına tarihlenen ve İlkadım ilçesinde yer alan Dündartepe en eski kalıntılara rastlanan höyük yapısında bir yerleşmedir

Samsun Konut Satışları

Samsun ili son üç yıllık konut satışlarına bakıldığında, sürekli artan bir konut satış grafiği görülmektedir. Son üç yılın konut satışları aşağıdaki gibidir;

2016: 22.225

2017: 24.176

2018: 25.196

Konut kredilerindeki yüksek seviyelerin etkisi Samsun’da da görülmüş, 2018 yılındaki konut satışlarının yalnızca 4.922 adedi ipotekli olarak gerçekleşmiştir.

Yabancıya Konut Satışı

Konut alımına verilen vatandaşlık uygulaması ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da yabancı konut talebini artırmıştır. Ülkemizden konut  alımı gerçekleştiren yabancıların ekseri çoğunluğunu ortadoğu ülkeleri teşkil etmektedir. Ortadoğu ülke vatandaşlarının da doğa ve deniz cazibesi nedeniyle, Karadeniz illerine olan yoğun bir talebi bulunmaktadır. 2018 yılında yabancıların en fazla konut aldığı iller sıralamasında Samsun, 956 konut satışı ile 10. sırada yer almıştır.

Samsun Gayrimenkul Değerleme

Konut satışlarından da görüleceği üzere, Samsun ili, ülke ekonomik gerçeklerinin dışında bir konut hareketliliği göstermiştir. Geçen yıl yaşanan düşüşten etkilenmediği görülen Samsun’u cazip kılan, yaşam, doğa ve turizm özellikleri sayesinde; gayrimenkulde değer artıran iller arasında yer almıştır.

Samsun ili dahilindeki gayrimenkul değerleme talepleriniz için, 0 216 384 42 27 nolu telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.