Ankara Gayrimenkul Değerleme

Ankara, Türkiye’nin başkenti,  2016 itibarıyla 5.346.518 nüfusuyla en kalabalık ikinci ilidir. 25 ilçe ve 1433 mahallesi bulunan Ankara, yüzölçüm olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü ilidir. Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir illeriyle komşudur.

Ankara’da Konut Satışları

İstanbul’dan sonra en fazla konut satışının yapıldığı Başkent Ankara’nın son üç yıllık konut satış verisi aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir…

2016: 144.570

2017: 150.561

2018: 131.161

2019: 132.486

2020’nin ilk 9 ayında ise Ankara’da toplamda 125.771 konut satışı gerçekleşti.

Son üç yılda Ankara’da yapılan konut satışlarının yaklaşık üçte biri ipotekli gerçekleşmiş ve bu oran düşüş kredi faizlerinin yüksek seyretmesine paralel olarak düşüş göstermiştir.

Ankara’nın Kentsel Dönüşüm Bölgeleri

Ankara kentsel dönüşümün çalışmalarının en yoğun gerçekleştiği illerdendir. Keçiören, Mamak, Çankaya, Yenimahalle bölgelerinin pek çok noktasında işleme konulan kentsel dönüşüm projelerinin tamamına (aşağıda), Ankara Büyükşehir Belediyesi ilgili sayfasından ulaşılmaktadır.

https://www.ankara.bel.tr/genel-sekreter-yardimcisi/mar-ve-sehircilik-dairesi-baskanligi/metropoliten-nazim-mar-planlama-sube-mudurlugu/kentsel-donusum-projeleri/

Ankara’da Gayrimenkul Yatırımı

Markalı konut üreticilerinin Anadolu’ya açılma hedefi kapsamında ilk durağı Ankara olmuştur. İstanbul merkezli üreticilerin Ankara’da pek çok nitelikli ve büyük çaplı projeler geliştirmesi, devlet ulaşım projeleriyle birleşmesiyle birlikte gayrimenkul değerlerine pozitif katkı yapmıştır.

Özellikle, arsa alım satımında büyük hareket yaşanan Ankara’da, gayrimenkulün her çeşidi için yatırım geri dönüşümü pozitif ve kazandıran bir yatırım alternatifi olmuştur.

Ankara Gayrimenkul Değerleme

Kentsel dönüşüm çalışmaları ve markalı konut projelerinin devam ettiği Ankara’da, gayrimenkul değerleme gereksinimi de yükselmiştir. Ankara’nın içi kentsel dönüşüm projeleri, müstakil projelerde doğru analiz ve değerleme için Bilge Değerleme ile iletişim kurabilirsiniz.