Konya Gayrimenkul Değerleme Analizi

Konya, İç Anadolu bölgesinde yer alan ve yüz ölçümü bakımından 40.838 km2 ile Türkiye’nin en büyük ilidir. Yüz ölçümü ile orantılı olarak Türkiye’nin en kalabalık şehridir.

TARİHÇE

Konya, M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren, insanlık tarihi açıdan önemli medeniyetlere sahne olmuş, zengin bir kültürün izlerini taşıyan, Mevlana gibi yetiştirdiği İslam büyükleri ile gönülleri fetheden, tarihi ipek yolunun ticaret ve konaklama merkezi olarak adeta bir müze şehir kimliğine sahip olan istisna bir şehirdir.

Türk târihinin en eski ve kıymetli eserlerini sinesinde barındıran Konya, ayrıca bir gönül diyarıdır.Konya’nın ilk yerleşimi Neolitik Çağa (MÖ.8000-5500) kadar inmektedir. Bunu Kalkolitik Çağ (MÖ.5500-3500), İlk Tunç Çağı (MÖ.3500-2000) yerleşimleri izlemiştir.Ayrıca Karahöyük ve Ereğli’de yapılan araştırmalar Hitit döneminde de yörede yerleşim olduğunu göstermiştir.

Neolitik Çağa ait yerleşimlerin Canhasan, Çataklhöyük ve Erbaa’da; Kalkolitik Çağa ait yerleşimlerin Canhasan, Çatalhöyük; İlk Tunç Çağına ait yerleşimlerin Alaaddin Tepesi ve Karahöyük’te olduğu yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan Konya Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinin bulunduğu bir ildir.

KÜLTÜR ve TURİZM

Konya, farklı kültürlere ve birçok farklı medeniyete beşiklik ederek Dünya tarihi içinde önemli bir yere sahiptir.

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Konya, Hristiyanlık için önemli inanç merkezlerini de barındırmaktadır. İnanç turizminde önemli merkezlerden biri olmayı hedefleyen Konya, kültür turizminde de önemli bir potansiyele sahiptir. Sille (Siyata), Aya Elena Kilisesi, Kilistra Antik Kenti, Eflatunpınar Hitit anıtı, Çatalhöyük, Karahöyük, İvriz Kaya Kabartmaları, Bolat, Nekropol ve Bouleterion gibi önemli tarihi değerler Konya’nın kültür turizmi açısından potansiyelini göstermektedir.

Konya’nın geleneksel el sanatları ve folklorik değerleri de kültür turizmi açısından önemli bir boyutu temsil etmektedir. Konya’da keçecilik, halıcılık, kaşıkçılık, tüfekçilik, testicilik, çinicilik ve hat sanatı gibi el sanatları yabancı turistlerin ilgisini cezbetmektedir. Ayrıca semah, folklor ve tasavvuf musikisi de Konya’nın başlıca folklorik değerlerini oluşturmaktadır.

Konya çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. Ören yerleri, tarihi ve doğal sit alanları, mağaraları ve sivil mimari örnekleriyle zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

Konya merkezinde 7 (Mevlana, Karatay Çini eserleri, İnceminare, Sırçalı Medrese, Atatürk, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri) , ilçelerde 4 (Çatalhöyük Örenyeri Müzesi, Ereğli Müzesi, Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi ve Akşehir Arkeoloji Müzesi) olmak üzere toplam 11 müze bulunmaktadır.

Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde 1 (Çatalhöyük Neoloitik Kenti) ve Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde 4 (Eşrefoğlu Camii, Konya – Selçuklu Başkenti, Anadolu Selçuklu Medreseleri ve Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı) yer bulunmaktadır.Ulusal kültürün korunduğu yazma eserler kütüphanesi olarak, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi ve Yusufağa Yazma Eserler Kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde 18.118 adet el yazması, 73.503 adet matbu olmak üzere toplam 91.621 adet kitap bulunmaktadır.

KONYA’DA KONUT SATIŞLARI

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre,

  • 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %18,5 azalırken, 2019 Haziran ayına göre %77,1 oranında artarak 2.998 adet olarak açıklandı.
  • Konya, 2.998 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından %2,9 pay alarak 6. sıraya yerleşmiştir.
  • 2019 yılı Temmuz ayında Konya’da ki ipotekli konut satışı sayısı 232’dir.2019 yılı Temmuz ayında Konya ilinde satılan konutların % 7,7’si ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 67. sıraya yerleşti.

KONYA GAYRİMENKUL DEĞERLEME

  • Konya’da, 2017 yılında 34.750 konut satışı,
  • 2018 yılı Mayıs ayına kadar ise 12.560 konut satışı gerçekleşmiştir.

Şehrin hareketli yapısı ve yapılan yatırımlar ile beraber yaşam kalitesi ve gayrimenkul alım/satımında da talebin olduğunu göstermektedir.

Konya’da gayrimenkul değerleme talepleriniz için, 0216 384 4227 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.nufusu.com/il/konya-nufusu

http://www.konyadayatirim.gov.tr/sektor.asp?SayfaID=6

https://emlakkulisi.com/konyada-temmuz-ayinda-2-bin-998-konut-satildi/613718