Malkara İlçesi Gayrimenkul Değerleme Analizi

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Trakya bölgesi değerleme uzmanı ve danışmanı Salih Gökhan GaripTürkiye’nin Trakya bölgesindeki büyükşehiri Tekirdağ ilinin GünceGayrimenkul Değerleme bilgilerini derledi. Raporun Malkara ilçesi gayrimenkul değerleme analizini aşağıda okuyabilirsiniz.

Malkara ilçesinin yüzölçümü 1225 km² olup, Tekirdağ’ın batısında kalan ilçe, Tekirdağ İline 56 km, uzaklık ta olan Malkara’nın kuzeybatısında, Edirne‘nin Uzunköprü İlçesi, kuzeydoğusunda Hayrabolu, güneydoğusunda Şarköy, güneyinde Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi, batısında ise Edirne’nin Keşan İlçesi bulunmaktadır. Malkara çevresinde bulunan İlçelerden Keşan’a 26 km, Uzunköprü’ye 72 km, Gelibolu’ya 100 km, Şarköy’e 48 km, Hayrabolu’ya 46 km ve Tekirdağ merkeze 56 km mesafededir. Malkara ilçesinin nüfusu 2020 yılı itibariyle 52.101 dir.

Malkara İlçesine ulaşım, karayolu ile yapılmaktadır. İlçenin çevre İl ve ilçelerle her türlü karayolu bağlantısı bulunmaktadır. En önemli ulaşım yolu ise Yunanistan, İpsala üzerinden gelerek ilçeden geçen ve İstanbul’a ulaşan E-54 karayoludur. İlçenin, İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Edirne-Kırklareli gibi il merkezleri ile sağlıklı yol bağlantısı bulunmaktadır. İlçenin ayrıca Şarköy, Hayrabolu, Uzunköprü ve Keşan ilçeleri ile de uygun yol bağlantısı bulunmaktadır, ilçeye bağlı 3 kasaba, 70 köy ile yine her türlü asfalt yol bağlantısı bulunmaktadır.

Tekirdağ iline 56 km. uzaklıkta olan Malkara’nın kuzey batısında Uzunköprü, kuzey doğusunda Hayrabolu, güney doğusunda Şarköy, güneyinde Gelibolu, batısında ise Keşan bulunmaktadır. 1.149 km2’lik yüzölçümü ile Tekirdağ ilinin toprak alanı en geniş ilçesidir.

İlçede yüksek dağlar, vadiler yoktur. Genelde toprakları, aşınmış, tepelerden yarı ova özelliği gösteren plato görünümündedir. Tekirdağ ilinin en önemli dağı olan Tekir Dağları Malkara’ya 25 km. mesafededir. Bu dağlar, ilçenin güney bölümünde, Tekirdağ-Gelibolu istikametinde uzanırlar. İlçenin sınırları Çimendere köyü yakınında son bulur. Ganos dağı, Tekir sıra dağlarının en önemli yükseltisidir.

Malkara 1870 yılına kadar Gelibolu’ya bağlı kalmış, bu tarihte Edirne vilayetine bağlı Tekfurdağ Sancağına (Tekirdağ) bağlanmıştır. Bazı kayıtlara göre de Malkara 1880 yılında ilçe olmuştur.

İlçe, yer altı madenleri bakımından da son derece zengindir. Trakya bölgesinin en önemli linyit kömür yatakları bu bölgededir. Malkara ilçesinin yer altı zenginliği bakımından sahip olduğu en önemli maden linyit taş kömürüdür. İlçe yüzölçümünün ½’si maden sahası ruhsatına bağlı olup, bu ruhsat sahaları içinde irili, ufaklı pek çok işletme kömür üretim faaliyetine devam etmektedir. Ocakların bir kısmı açık işletme, şeklinde üretim yaparken bir kısmı da kapalı işletme galeri yöntemiyle kömür üretmektedir. İşletmelerin tamamı özel sektöre aittir. Üretilen kömürler Trakya bölgesi ile İstanbul’a pazarlanmaktadır. Kömür, ilçe ekonomisinde son derece önemli yer tutmaktadır.

Malkara ilçesinde Gazibey, Hacıevhat, Yeni ve Cami Atik Mahalleleri ilçe merkezinde yer almakta olup merkez dışında 3 belde ve 70 köy yer almaktadır. 

Malkara Gayrimenkul Değerleri

  • Malkara ilçe merkezinin en hareketli noktası 14 Kasım Caddesi ile Atatürk Bulvarıdır. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan işyerlerinin 9.000–13.000,-TL/m² arasında işlem gördüğü kira bedellerinin ise 30-45,-TL/m² ve Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan işyerlerinin 5.000-7.000,-TL/m² arasında işlem gördüğü kira bedellerinin ise 20-25,-TL/m² aralığında olduğu görülmektedir. 
  • Malkara İlçesi konut piyasasında orta ve alt gelir düzeyine sahip ailelerce tercih edilen yeni inşa edilmiş 2+1 daire tipleri 200.000 – 240.000,-TL civarında, 3+1 daire tipleri 270.000 – 320.000,-TL aralığında bulunmaktadır.
  • İlçe merkezi dışında yer alan köy yerleşim alanlarında tarımsal amaçlı kullanılan arazilerinde birim değeri 10-15,-TL/m² aralığındadır.
  • İlçede Malkara Organize Sanayi Bölgesi yer almaktadır. Malkara OSB ilçe merkezine yaklaşık 8 km mesafede Şarköy sapağının kuzey kısmında yer almaktadır. OSB içerisindeki doluluk oranı oldukça düşüktür.

Malkara OSB

Malkara Organize Sanayi Bölgesi; Malkara Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ihalesi 2002 yılında yapılmış, 2005 yılında bitirilmesi öngörülmüştür. İstanbul’dan başlayıp İpsala Gümrük Kapısına kadar devam eden uluslar arası D-110-03 karayolu ilçemizden geçmektedir. Organize Sanayi Bölgesi bu anayola 500 metre mesafededir. OSB Tekirdağ iline 45 km. Avrupa’ya açılan sınır kapımız İpsala Gümrüğüne 64 km., Tekirdağ Limanına 43 km., Tekirdağ-Barbaros Beldesi Konteynır Limanına 40 km. Şarköy Limanına 37 km. dır. 100 dekar arazi üzerinde kuruludur.  Bölgede yer alan sanayi imarlı arsaların birim fiyatlarının 100-120,-TL/m² civarında olduğu görülmektedir. Bu fiyatlar teşvikli fiyatlardır.

malkara osb