Edirne Gayrimenkul Değerleme

edirne gayrimenkul değerleme

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan,2018 yılı sayımlarına göre nüfusu 406,855 olan ve tarihi zenginliği ile meşhur olan iller arasındadır.

Tarihi

Edirne, ilk çağlardan Orta Asya’ya göç eden Traklar tarafından kurulduğu bilinmektedir.

İlerleyen süreçlerde Büyük İskender döneminde tekrardan inşa edilen Edirne bir süre Bulgarların egemenliğine geçse de 1. Murat zamanında fethedilince Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. 92 yıl boyunca da Osmanlı’nın payitahtı olmuştur.

Kültür ve Turizm

Geçmişten gelen izlerini hala taşımakta olan Edirne’de yapılan kazılar, ilk yerleşimin Neolitik çağda olduğu göstermektedir.

Yörede bilinen en eski halk Traklar olmakla birlikte ilerleyen dönemlerde şehirde Makedonyalılar ve Romalılar hüküm sürmüştür. Dolayısıyla şehirde geçmişten gelen bir kültürel çeşitlilik söz konusudur.

Lokma, badem ezmesi, tarhana ve özellikle yöreye özgü Ciğer yemeği ile Edirne oldukça meşhurdur.

Ayrıca Selimiye Cami, Bayezid Külliyesi, Büyük Sinagogu ve Meriç Köprüsü gibi etkileyici alanlarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

2018 yılında Türkiye’ye toplamda 46 milyon turist gelmiştir ve bu rakamın %10’unu Edirne ağırlamıştır. 2019 yılının ilk 3 ayında ise Edirne ’yi toplamda 301.118 yabancı turist etmiştir.

Sanayi

1994 yılında Organize sanayi bölgesinin kurulum çalışmalarının başlaması ile beraber bölgede 41 adet çeşitli büyüklükte sanayi parseli bulunmaktadır.

Bölge Karma OSB olup, Sanayi ve Tic. Bakanlığının izin verdiği çalışmaları sürdürmektedir.

Edirne Konut Satışları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK verilerine göre;

  • Edirne’de 207 yılında toplamda 7.243 konut satışı,
  • 2018 yılında ise toplamda 6.257 adet konut satışı gerçekleşmiştir.
  • 2019 yılı eylül ayında Edirne’de 729 adet konut satışı gerçekleşmiştir. Yine eylül ayında 302 adet ipotekli konut satışı gerçekleşmiş ve 2019 yılı toplam konut satışı 6.630’a ulaşmıştır.

Gelişen sanayisi, kültürel çeşitliliği ve tarihi ile Edirne oldukça önemli iller arasında yer almakta ve büyümeye devam etmektedir.

Edirne’de yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak:

https://biruni.tuik.gov.tr/medas/?kn=73&locale=tr

http://www.edirne.bel.tr/edirne-ilk-uc-ayda-en-cok-yabanci-ziyaretci-alan-ikinci-il-oldu/11846/

görsel kaynak: gezilecek yerler