Kastamonu Gayrimenkul Değerleme

kastamonu gayrimenkul değerleme

Kastamonu, 1.834 km² yüz ölçümü ile Karadeniz Bölgesinde yer alan ve 2019 sayımına göre nüfusu 383.373 olan Kastamonu ilinin merkez şehridir.

Tarihi

Kaşkaların, Hititlerin, Bizanslıların ve Romalıların hüküm sürdüğü Kastamonu’da yapılan kazılarda paleolitik döneme ait çakmaktaşı ve bakır çağı dönemine ait çanaklar bulunmuştur. Kalıntılar bölgede yerleşimin oldukça eskiye dayandığını göstermektedir.

Bir dönem Candaroğulları’nın ve Çobanoğulları’nın hüküm sürdüğü bölge Fatih döneminde Osmanlı’ya geçmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde eyalet merkezi haline gelen Kastamonu, milli mücadele sırasında Milli mücadele sırasında lojistik açıdan güvenli olmasından kaynaklı büyük önem taşımıştır.

Meşhur Çanakkale Türküsü, Kurtuluş Savaşı’nda önemli yeri olan Kastamonu’da Kastamonulu Yorgansız Hakkı’ya aittir. Ayrıca 1925’te Atatürk Şapka Devrimi olarak adlandırılan Kılık Kıyafet devrimini Kastamonu’da açıklamıştır.

Kültür ve Turizm

Çekme Helvası ve sarımsağı ile meşhur Kastamonu’da pek çok turistik mekan bulunmaktadır. Kastamonu Saat Kulesi, Kastamonu Kalesi, Hz. Pir Şeyh Şaban-i Veli Külliyesi, Horna Kanyonu gibi geçmişin, doğanın ve kültürün iç içe olduğu Kastamonu’ya 2017 yılında 450.000, 2018’de 523.000 ziyaretçi gelirken, gelenlerin sayısı geçen yıl 763.000 çıkmıştır.

Her yıl yerli ve yabancı turist sayısının arttığı Kastamonu’nun yemek kültürü de oldukça geniştir. Etli Ekmek, Banduma, Patates Paçası, Ekşili Pilav, Püryan Kuyu Kebabı, Simit Tiridi, Çekme Helva gibi bir çok meşhur kültürel yemeği bulunmaktadır.

Sanayi

1963’te ilde “Kastamonu Şeker Fabrikası” kurulmuş ve ekonomiye büyük canlılık getirmiştir.

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi, Seydiler Sanayi Bölgesi, Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi ve Tosya Organize Sanayi Bölgesi ekonomik kalkınmada büyük yere sahiptir. Tarım arazisinin az olduğu bölgede iklim şartları süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliği içinde oldukça müsaittir.

Kastamonu Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK Verilerine Göre;

2017 yılında toplamda 6.709 konutun satışının olduğu Kastamonu’da 2018’de 7.476 konut satışı gerçekleşmiştir. 2017’de Kastamonu’da ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre % 131,5 artmıştır.

2019’da bir önceki yıla göre konut satış rakamlarında düşüş gerçekleşse de toplamda 6.513 konut satışı mevcuttur.

Kastamonu ’da yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.