Corona Virüs Sonrası Fiyatlar Uçtu!

corona virus sonrası fiyatlar uçtu

Salgın nedeniyle evden çalışan tüketici müstakil ev arayışına girince fiyatlar uçtu. Satılık müstakil evde fiyat ortalama yüzde 25, kiralıkta ise 18 arttı. Arama motorlarında bahçeli ev arayışı % 252 artış gösterdi.

Küresel salgın Kovid- 19 vatandaşın konut talebini de yeniden şekillendirdi. ‘Evde kal’ tedbirleriyle tüketicinin evden çalışmayı deneyimlediği şu günlerde, iş merkezlerine uzak, şehrin çeperinde bulunan müstakil konutlara talep arttı.

% 25 ARTIŞ VAR

Yapılan araştırmaya göre ülke genelinde müstakil konutların fiyatı ortalama yüzde 25, kira fiyatı ise yüzde 18 artış gösterdi. Endeksa.com Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Müstakil konutlara ilgi son günlerde arttı. Bu durum satış ve kiralarda da artışa sebep oldu. Fakat henüz pazarda bunu karşılayacak işlemler gerçekleşmedi” dedi.

Müstakil konutlarda satış bedelleri İstanbul’da % 11, Antalya ve Bursa’da % 22, Muğla’da % 20, İzmir’de ise % 15 artış gösterdi. Salgın etkisinden sonra müstakil konutların metrekare fiyatı İstanbul’da 6 bin 747 TL, Muğla’da 7 bin 545 TL, Antalya’da 3 bin 945 TL, İzmir’de 5 bin 786 TL, Aydın’da 3 bin 603 TL, Bursa’da 3 bin 42 TL oldu. İstanbul’da müstakil konut kiraları ise % 7 artış gösterirken, Antalya’da % 21, İzmir’de % 17, Muğla’da ise % 7 arttı.

BALKON KAPATAN PİŞMAN

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, evdeki balkonu salonuna dâhil eden birçok kişinin pişmanlık duyduğunu belirterek, “Bugünlerde bahçeli bir evde olma ise neredeyse toplumun ortak hayali olmuş durumda. Bu içinden geçtiğimiz dönemde ev almak isteyen birçok kişi bu eğilimi en güzel şekilde yansıtıyor” diye konuştu.

ARAMALAR % 252 ARTTI

POLATYOL Grup Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat ise, “Son bir ayda bahçeli evlere yönelik sorgulamaların % 252 arttığını görüyoruz. Bu da tüketicinin şehirden ve doğadan kopmadan bir yaşam sürmek istediğini gösteriyor” dedi. Coldwell Banker Sapphire Gayrimenkul Broker’ı Ersan Bıçakçı da salgın döneminde talebin yüzde 15 arttığını belirterek, bu durumun son dönemde sosyal medyada paylaşılan bahçe fotoğraflarından kaynaklandığını söyledi.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/corona-virus-sonrasi-fiyatlar-uctu-6201293