Pendik Gayrimenkul Değerleme

pendik gayrimenkul değerleme

Pendik veya bilinen eski adıyla Pantikapeun, İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ve Marmara Denizi’ne sahili olan bir ilçedir.

İstanbul’un 3. büyük marinasının yer aldığı yaklaşık 190 km² yüz ölçümlü Pendik, 7,5 km sahil şeridine sahiptir. TÜİK’e göre ilçenin bugünkü nüfusu 711.894’dür.

Ayrıca İstanbul’un en önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı’ da Pendik ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Tarihi

Eski adı Pantikapeun yani her tarafı sularla çevrili anlamına gelen Pendik ’te en eski yerleşik yaşam Makedonlara ait olarak bilinse de yapılan kazılarda 3 – 4 bin yıllık insan kalıntıları bulunmuştur. Bir dönem Latin İmparatorluğunun hüküm sürdüğü bölge 1306 yılında Osmanlı ’nın hakimiyetine geçmiştir.

Osmanlı döneminde balıkçı kasabası olan Pendik, o dönemde meydana gelen ve yaklaşık 50 saat süren yangınla tamamen kül olmuştur. Dönemin meclisinde alınan kararla yurt dışından mimar ve mühendisler getirilmiş ve şehri tekrar inşa edecek projeler hazırlamışlardır. Bu durum Pendik ’e Türkiye ’nin ilk planlı kasabası olma unvanını kazandırmıştır.

Cumhuriyet döneminde yaşanan savaşlardan dolayı bölge bir dönem esaret altında kalmış ama Lozan Barış Antlaşması ile tekrar özgürlüğüne kavuşmuştur.

Ulaşım, Kültür ve Turizm

Ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlikler düzenlenen Pendik ’de, inşa edilen modern kültür merkezleri ile pek çok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Ayrıca en önemli marinalardan birine sahip olmasıyla beraber yelken, yamaç paraşütü, jimnastik vb. gibi etkinliklere yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok turist katılmaktadır.

Hızlı trenin merkezi konumunda olan Pendik ’te Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, şehrin merkezine 12 kilometre mesafededir.

Ayrıca uluslararası kara, hava ve deniz yoluyla Türkiye’de üçü bir arada ulaşımın mümkün olduğu bir bölgedir.

Ekonomik Yapı

Pendik; besin, dokuma, makine-kimya, orman, maden endüstrileri ve ihracatta isim yapmış büyük şirketleriyle Türkiye ’nin ileri kentleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca bölgede büyükbaş ve kümes hayvancılığı, balıkçılık ve arıcılık da yapılmaktadır.

Pendik Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK verilerine göre;

  • 2019 Ocak ve Mayıs ayları arasında Anadolu Yakası ’nda en çok konut satışı Pendik ’te gerçekleşmiştir. Aynı yıl Pendik ’te toplamda 12.045 adet konut satışı mevcuttur.

2020 Yılında ise Pendik ’te;

  • Ocak ayında 1.067
  • Şubat ayında 988
  • Mart ayında 947
  • Nisan ayında ise 343 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Pendik ’te yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.