İstanbul’da Gayrimenkule Değer kazandıran En Önemli Faktör Ulaşım!

istanbulda gayrimebkul değer kazandıran şey ulaşım

Gayrimenkul değerleme kriterleri içerisinde önemli bir kriter olan ulaşım yolları ve toplu ulaşım alternatifleri, İstanbul’da bir başka şehre göre daha fazla önem kazanıyor.

Gayrimenkul Değerleme’de Ulaşım Önemi

Gayrimenkul değerlerken önem sırası kişiye veya lokasyona göre değişmekle birlikte, ulaşım alternatifleri ve toplu taşıma alternatifleri, gayrimenkulün değerini direkt etkileyen kriterler içerisinde yer alıyor. İstanbul gibi metropol bir şehirde gayrimenkul değerlerken, toplu ulaşım, belki de en önemli değer kriteri haline geliyor.

24 saat canlı bir dünya şehri olan İstanbul’da toplu taşımanın en önemli alternatifini, hiç şüphesiz metro, tramvay ve tren gibi raylı sistem ulaşım alternatifleri oluşturuyor.

Bir bölgede yapımına başlanan raylı sistem ulaşımı, yapılacağı duyurulduğu andan itibaren güzergahındaki gayrimenkul fiyatlarına pozitif katkı sağlıyor. Bu artış, yapımına başlandığı andan başlayarak bitimine kadar katlayarak artıyor. 

Metro gibi maliyeti yüksek ulaşım alternatiflerinin her mahalle ve ana lokasyonlara ulaşması mümkün olmadığı için, toplu ulaşımın en yaygın modeli olan İETT ve dolmuş gibi ulaşım alternatifi durakları veya istasyonlarına yakınlık ve uzaklık, gayrimenkulde değerleme aralıkları belirliyor. Daha az nüfus sahip bir başka şehirde olmadığı kadar, İstanbul’da ulaşım, gayrimenkul değerlerine artırabiliyor.

Gebze Halkalı Banliyö Hattı Seferlere Başladı

Bakım ve iyileştirme için uzun süredir kapalı hizmet vermeyen ve kapalı olan Halkalı Gebze banliyö hattı, tekrar seferlerine başladı. İstanbul’un yaşam yoğunluğu bulunan önemli bir lokasyon üzerinde faaliyet gösteren hat, Marmaray hattı ile entegre edildi. Anadolu Yakasının en uç noktasından bir binen bir kişi, arada aktarma yapmaksızın Küçükçekmece Halkalı istasyonuna ulaşabiliyor.

Yeni bir proje olmayan ama yeniden hizmete açılan hattın İstanbul ulaşımı için önemi aşikar. Bu yenileme çalışmasına ek olarak, İstanbul’un değişik bölgelerinde yapımı devam eden Bostancı-Dudullu, Göztepe-Ataşehir hatları ile de entegre olan hattın kesişim istasyon güzergahları, bölge gayrimenkul değerleri en fazla kazandıracak lokasyonlar olarak öne çıkıyor.