Gebze Gayrimenkul Değerleme

gebze gayrimenkul değerleme

Kocaeli’nin bir ilçesi olan Gebze’nin yüz ölçümü 418 km² nüfusu ise 2018 yılı sayımlarına göre 382.166’dır.

Tarihi

Marmara Bölgesi’nin en önemli sanayi kentlerinden birisi olan Gebze’de kaynaklara göre MÖ. 281 yıllarında Bitinya Krallığı zamanında 2 farklı yerleşke vardı. Bu yerleşim alanlarının bu kadar önemli olmasının sebebi ise ünlü Kartacalı komutan ve politikacı Hannibal’ın bir dönem burada kalmış olmasıdır.

1330 yılında Osmanlı egemenliğine geçen bölge 1. Dünya Savaşı sırasında düşman işgaline uğramıştır. 1921 yılında İngiliz ve Yunan işgaline uğrayan bölge Cumhuriyet ile beraber daha emniyetli ve güvenli hale gelmiştir.

Kültür ve Turizm

Sanayi anlamında önemli bir yeri olan Gebze’de aynı zamanda Osman Hamdi Bey Yalısı, Sultan Orhan Camii, İbrahim Paşa Çeşmesi, Eskihisar Kalesi, Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi gibi tarihi yerler ile beraber Anibalın Mezarı ve kampçılık ve trekking gibi doğa sporları için oldukça elverişli bir alan olan Ballıkayalar bulunmaktadır.

Sanayi

Gebze, Marmara Bölgesi’nde Kocaeli iline bağlı olarak Anadolu’nun İstanbul’a ve Avrupa’ya bağlantı konumunda bulunan limanlar, havalimanı, devlet demir yolları ve E-5, TEM karayolları çevresinde kurulmuştur. Yolların doğu-batı yönünde olması nedeniyle kentsel alanı ve sanayisi bu doğrultuda gelişmiş bir sanayi bölgesidir.

Ana ulaşım yolları üzerinde yer alan Gebze, Türkiye sanayisinin %15’ini barındırmaktadır. Ekonomisi tarım, hayvancılık ve sanayiye dayalı olan Gebze’de yer alan organize sanayi bölgesi pek çok istihdam sağlamaktadır.

Gebze Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

2019 yılında Gebze’de toplamda 6.542 adet konut satışı gerçekleşmiştir. Aynı yıl ise bağlı olduğu Kocaeli’nde toplamda 31.207 adet konut satışı mevcuttur.

TÜİK İstatistiklerine göre 2020 yılının ilk 6 ayında Gebze’de toplamda 3.918 adet konut satışı gerçekleşti. Aylık olarak ise;

  • Ocak 597
  • Şubat 554
  • Mart 469
  • Nisan 178
  • Mayıs 214
  • Haziran 884
  • Temmuz 1.022

Türkiye’nin sanayisi için önemli bir yere sahip olan Gebze’de yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için bizimle iletişime geçin.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gebze