EV ALACAK VE EVİ OLANLAR DİKKAT!

ev alacaklar ve evi olanlar dikkat

Ev almak isteyenlere ev alırken, evi olanlara ise tapu üzerinde yazılı olan kat mülkiyeti ve kat irtifakı yazısını kontrol etmeleri önerildi.

Bununla beraber aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sorunları arasında yer alan kaçak yapı sorunu her geçen gün artmaya devam ederken iskan problemleri de ortaya çıkmaya başladı.

EVİN İSKANI OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR, KAT İRTİFAKI VE KAT MÜLKİYETİ NE DEMEK?

Tapunun üzerinde yazan kat irtifakı ve kat mülkiyeti şeklindeki ibareler aslında o konutun iskanı olup olmadığının en büyük göstergesidir.

Her tapunun üzerinde kat irtifakı ve kat mülkiyeti ibaresi yazmakta olup konut yapımı için inşaat işini yüklenen müteahhide verilen inşaata başlama iznine kat irtifakı adı verilmektedir. Müteahhit inşaata başlamadan önce belediyeye inşaatın projesini sunar ve belirttiği projeye uygun şekilde yapacağını taahhüt etmiş olur.

İnşaatın yapım aşamasının tamamlanmasının ardından ise belediyede görevli memurlar tarafından inşaat alanı kontrol edilir ve başta sunulan projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığı denetlenir. Projeye uygun olarak inşaatın tamamlandığının belirlenmesi ile beraber projeye yapı kullanma izin belgesi yani iskan belgesi verilir ve inşaatın fiilen tamamlanmış olduğu, binanın tamam olduğu yasal olarak tescillenir.

İSKANI OLMAYAN BİNA KAÇAK YAPILMIŞSA YIKILABİLİR!

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Mehmet Aslan ise konu hakkında yapmış olduğu uyarısında “İskan belgesi olmayan binalar, yasal değildir ve haklarında yıkım kararı verilebilir. Binanın iskanının geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Binanın iskanlı olmaması durumunda binada olan elektrik ve su faturaları tek bir fatura olarak bina adına kesilir ve iskan olmadığı için daha pahalı olan şantiye fiyatı üzerinden faturalandırılır” diyerek ev almak isteyen kişileri uyardı.

Bir diğer kritik uyarı ise Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz tarafından yapıldı ve “Ev almak isteyen vatandaşlarımıza en önemli uyarım; bitmiş, iskânı alınmış taşınmazı tercih etmeleridir. Çünkü iskânı alınmış taşınmazın niteliği belirlenmiştir. Kaçağı, imara aykırılığı olmayan taşınmaz demektir” diyerek iskansız dairelerin alımı konusunda temkinli davranılması gerektiğini belirtti.

İSKAN ALMAYAN MÜTEAHHİT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR, MÜTEAHHİDİN İSKAN ALMA ZORUNLULUĞU VAR MI?

Konu hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz satın aldığı evin iskanı olmadığını öğrenen kişilerin de yasal hakları olduğu hatırlatmasında bulunarak “Binayı fiilen teslim aldınız, ancak müteahhit iskân belgesini almıyor ise müteahhittin sorumluluğu hiçbir zaman sona ermeyecek. Müteahhit iskân almak zorunda. Ancak müteahhittin iskâna aykırı inşaat yapması halinde bunu sulh hukuk mahkemesi kanalı ile tespit ettirip iskâna aykırılıkları gidermesini istemeniz gerekir” diyerek müteahhitin iskan alma zorunluluğu olduğun belirterek bunun için bir yasal süre sınırlaması olmadığını dile getirdi.

Müteahhit iskan almıyor, ya da iskan almak için para istiyor diyen kişiler için ise şikayet konusunda sulh hukuk mahkemelerine başvuruda bulunmalarını tavsiye etti.

İSKANI OLMAYAN EVE KREDİ ÇIKAR MI, İSKANSIZ KONUT KREDİSİ VERİLİR Mİ?

Yasal olarak iskansız dairelerin satışını yasaklayan hiçbir engel bulunmamakla beraber bazı bankalar riskleri nedeni ile sadece iskanı olan dairelere kredi vermeyi tercih etmektedir. Yani genel bir uygulama bulunmamakla beraber her banka farlı bir  politika izlediği için özellikle de yüksek kredi notu olan kişilere bazen bu tip konutlar için de kredi onayı verilebilmektedir.

Kaynak: https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/ev-alacaklar-evi-olanlar-dikkat-tapuda-hemen-bunu-kontrol-edin-iskanli-h34816.html