Arsa Değerlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkulde özel bir kategori olan arsaların değerlemesi, konut ve ticari gayrimenkullerin değerlemesinden farklılaşır. İmara konu olan arsaları değerlemesinde, aşağıdaki maddelerin dikkate almanızda fayda olacaktır;

Önce Teknolojiyi Kullanın

Bir arsa değerini belirlemedeki klasik yöntemlerden önce, teknolojiye başvurun. Emlak ilan siteleri, ilanların bulunduğu yerler için endeksler veriyorlar. Bunlar sizin için belirleyici olmasa bile, bir kaç tuşla ulaşabileceğiniz ilk bilgiler olacaktır. İlk olarak bunu kullanarak bir kanaat oluşturabilirsiniz.

Arsayı Görün

Arsa almak istiyorsanız almayı hedeflediğiniz arsayı fiziken görmeniz gerekiyor. Arsanın konumu, yüksekliği, manzarası, çevresindeki yapı durumu, altyapı varlığı, üzerinden veya yakınında yüksek gerilim hattı geçip geçmediği, yola cephesi, ana yola yakınlığı, alışveriş ve sosyal ihtiyaçlara mesafesi gibi fiziki analizler, arsayı görmekle mümkün olacaktır.

Tapu Araştırması Yapın

Önceleri bu işlem için danışabileceğiniz sadece ilgili tapu müdürlüğü bulunuyorken, şimdilerde yine ilk olarak teknolojiyi kullanarak arsa hakkında doğrulama yapma şansınız var.

TKGM.GOV.TR adresinden parsel sorgulama bölümünden, ada ve parsel bilgilerini girerek arsanın ilk bilgilerini elde edebilirsiniz. Bu sayede; arsanın söylenilen yerle aynı olup olmadığı, m2 çapı gibi bilgileri doğrulama şansınız var.

Bu işlemden sonra fiziken tapu müdürlüğünü ziyaret edin. Arsaya dair özel bir durum olup olmadığı hakkında hem tapu müdürlüğü, hem de belediye imar biriminde bilgi talep ederek kanaat sahibi olabilirsiniz. Arsanın sahipliği, üzerinde bir borç ve ipotek olup olmadığını bilgileri, arsayı alıp almama ve değerlemede önemli bir etken olacaktır.

İmar Durumunu Araştırın

Arsanın kendisi ve bölgenin imar durumu hakkında belediyeden sorgulama yapmanızda yarar var. Arsaya inşa edeceğiniz yapının yükseklik, taban oturumu, net-brüt inşaat oranı gibi bilgiler, arsanın değerini direkt etkiler. Bu sayede arsanın reel olarak güncel ve gelecek yıllara dair bir değer belirleme şansınız olacaktır.

Arsa Değerleme Raporu

Yukarıdaki başlıkları uygulayarak arsa değeri belirlemede kanaat oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, profesyonel bir değerleme talep ederek arsa hakkında resmi bir kanaat sahibi olmayı da tercih edebilirsiniz. Her türlü arsa değerleme talepleriniz için Bilge Değerleme olarak yanınızdayız.

+90 216 384 42 27

iletisim@bilgedegerleme.com