Adana Gayrimenkul Değerleme

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi illerinden Adana ili gayrimenkul potansiyeli açısında dinamik bir konumdadır.

Adana Demografi

Türkiye’nin güney bölgesindeki en bilinen illerinden Adana, 13.844 km2 yüzölçüme sahiptir. 2 milyon 220 bin nüfusa sahip olan Adana’nın 15 ilçesi bulunuyor. Adana Türkiye’nin altıncı büyük metropolitanıdır. Ayrıca, bölgesinde önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir.

Adana Kültür – Turizm

Ülkenin dört bir yanına yayılmış bir mutfak kültürü bulunan Adana, tarihi kültür varlıklarıyla bir çekim merkezidir. Taşköprü, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Bebekli Kilise, Misi Mozaik Müzesi, Misi Antik Kenti, Magarsus Antik Kenti, Ayas-Akören ve Şar Antik Kentleri ve daha bir çok tarihi kilise, cami ve yapıya ev sahipliği yapan Adana’nın ikon bir görüntüsünü oluşturan yapı ise, Ulu Cami’dir.

Tarihi varlıkları dolayısıyla tarih turizmi, Akdeniz kıyısı oması nedeniyle de deniz kum ve güneş turizmi için elverişli olan Adana’ya; Alman, Hollanda’lı ve İngiliz turist rağbet göstermektedir.

Adana Ekonomi-Sanayi

Adana, ilk sanayileşen şehirlerden biri olmuştur. Seyhan Barajı’nın inşasıyla ve tarım tekniklerindeki gelişimlerle beraber 1950’li yıllarda tarımsal verimde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Türkiye’deki ovalardan Çukurova, Adana sınırları içerisindedir.

Tarıma ek olarak, tekstil sanayi ve hayvanclıkla birlikte deri sanayi gelişmiştir. Adna’da metalik maden yatakları da bulunur.
 krom, demir ve manganez, kurşun, çinko, enerji hammaddelerinden kömür ve endüstriyel hammadde kaynaklarından kuvars ve kuvarsit, kil, barit, kireçtaşı ve kum agregası ve pomzabu zenginliklerin başında gelmektedir.

Adana Konut Satışları

Adana gayrimenkul piyasası, son yıllardaki durgunluktan İstanbul gibi etkilenmemiş ve arz talep dengesi çerçevesinde stabil ilerlediği görülmüştür. Adana’da gerçekleşen konut satışlarının son üç yılında baktığımızda;

  • 2016: 27.723
  • 2017: 31.351
  • 2018: 30.638 şeklinde gerçekleşmiştir.

Adana Gayrimenkul Değerleme

Tarihi, kültürü ve turizm potansiyeli ile öne çıkan Adana gayrimenkul alışverişleriniz için gerekli değerleme raporu için, 0216 384 4227 nolu telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.