Yalova Gayrimenkul Değerleme

yalova gayrimenkul değerleme

Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine kurulmuş olan Yalova’nın yüz ölçümü 847 km² ‘dir. Toplam nüfusu 2018 yılında yapılan sayımlara göre 144.407’dir.

Tarihi

3.000 yıl öncesine dayanan tarihiyle Yalova’da, Hititler ve Frigler hakimiyet kurmuştur. İlerleyen dönemlerde Romalıların denetimine giren bölge daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir.

1326 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde olan Yalova, Evliya Çelebi’nin seyahatnamelerine konu olmuştur.

1984 yılında bölgede büyük ölçüde deprem meydana gelmiştir ve sonrasında 1920 ve 1921 yılları arasında ilde Yunanlılar hakimiyet sürmüştür.

1999 Gölcük depremi ile Yalova’da büyük oranda tahribat meydana gelmiştir.

Kültür ve Turizm

Gerek konumu gerekse tarihiyle Yalova, kültür ve turizm kenti olarak adlandırılabilir. İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın tam ortasında yer alan Yalova’da pek çok termal otel bulunmaktadır. Bu sayede yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Yalova’da aynı zamanda Yürüyen Köşk, Termal Atatürk Köşkü, Karaca Arboretum, Rüstem Paşa Camii, külliyeler ve pek çok sayıda hamamda yer almaktadır.

2007-2016 yılları arasında yerli turist sayısı % 423, yabancı turist sayısı ise % 964 olan Yalova aynı zamanda Trekking, hikking gibi aktivitelerin yapılması için oldukça müsait bir bölgedir.

Türkiye’nin birinci derecede önemli kaplıcalarına sahip Yalova, doğal alanları ve şelaleleri ile oldukça meşhurdur.

Sanayi

6 tane küçük sanayi sitesinin yer aldığı Yalova’da, mermer, kimya, dondurulmuş gıda, kâğıt ürünleri, hazır beton, plastik, tekstil, ambalaj ve otomotiv yedek parçası konusunda üretim yapan pek çok kuruluş yer almaktadır.

Pek çok tarım arazisi ve orman alanlarının bulunduğu bölgede meyvecilik ve sebzecilikte yapılmaktadır.

Yalova’da Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK Verilerine Göre Yalova’da;

  • 2016 yılında 9.115
  • 2017 yılında 10.195
  • 2018 yılında 11.661
  • 2019 yılında 10.791 adet konut satışı mevcuttur.

Her geçen yıl konut satışlarının artması ile beraber Yalova’da 2020 yılının ilk yarısında toplamda 3.176 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Kaplıcaları, şelaleleri, zengin tarihi ve kültürüyle her gün gelişmeye devam eden Yalova’da yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.