Son 10 Sene İçerisinde Ev Alıp, Satanlar, Tapu İşlemi Yapanlar Dikkat! Maliye Bakanlığı Tapuda Düşük Beyan Cezası İçin Düğmeye Bastı, İzaha Çağırılabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı büyük bir vergi kaybına neden olan tapuda düşük / eksan beyan denetimlerini arttırıyor. Son dönemde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi paketi ile konuta talepte rekor artış yaşanırken özellikle de konut kredisi çekerek ya da satın aldığı evin ödemesini banka hesapları üzerinden yapanlara kritik uyarı geldi. Tapuda rayiç bedel üzerinden satış göstermek daha düşük tapu harcı ödemek için tercih edilirken tespit edilen satışlar için yanıltıcı beyanda bulunan vergi mükellefleri izaha davet ve yeni düzenleme için vergi dairelerine çağrılacak! Ev alırken, konut, daire, arsa, dükkan, işyeri arsa satışı yaparken tapu harcı ödemesi için sakın bunu yapmayın!

Devlet bankaları tarafından başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası büyük yankı uyandırırken gayrimenkul uzmanlarından çok kritik tapu harcı uyarısı geldi.

2020 YILI İÇİN TAPU HARCI KAÇ LİRA / NE KADAR?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmazların alım satım ve tapu devir işlemlerinde belirlenen oranlarda tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Tapu harcı 2020 yılında taşınmazı alan taraftan % 2 ve taşınmazı satan taraftan % 2 olmak üzere % 4 olarak tahsil edilmektedir. Yani 200 bin liralık bir taşınmazın tapu harcı olarak alıcı taraftan 4.000 lira ve satıcı taraftan 4.000 lira olmak üzere 8.000 lira ücret tahsil edilmektedir.

TAPUDA RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK YASAL MI?

Pek çok kişi özellikle de yüksek fiyatlı taşınmaz satışlarında tapu harcını daha düşük ödemek için rayiç bedel üzerinden satış göstermektedir. Rayiç bedelden tapu harcı hesaplama yasal olmamakla beraber aynı zamanda vergi cezası gerektiren bir uygulamadır. Tapu harcı hesaplaması için beyan esas alınmakta olup beyanın doğruluğunun yükümlüğü sahibine aittir.

MALİYE BAKANLIĞI BANKALAR ÜZERİNDEN TAPU HARCI İÇİN BEYAN EDİLEN TUTARLARI KARŞILAŞTIRIYOR!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bankalar arasında kurulan sistem ile konut kredisi çekerek ev satın alan kişilerin kullanmış oldukları konut kredisi tutarı ile tapuda gösterdikleri harç beyanları karşılaştırılıyor.

Bakanlığın görevli vergi müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde daha yüksek konut kredisi çekmesine rağmen tapuda daha düşük tutar beyan ederek tapu harcı ödediği tespit edilen taraflara vergi usulsüzlük cezası kesilmekte, aynı zamanda eksik ödenen vergi tutarı da tahsil edilmektedir. Örneğin 200 bin lira konut kredisi kullanarak ev alan bir kişinin tapuda 50 bin lira rayiç bedel üzerinden tapu harcı ödemesi halinde hem eksik kalan 150 bin liralık bölüm için tapu harcı hem de 200 bin lira üzerinden vergi usulsüzlük cezası ödemesi gerekecek.

TAPUDA SATIŞ BEDELİNİ AZ GÖSTERMEK EVİNİZİ KAYBETMENİZE NEDEN OLABİLİR!

Konuyu değerlendiren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz “Türkiye’de genelde taşınmazların değeri belediye rayicinin biraz üzerinde, gerçek değerinin ise altında gösterilerek satılıyor. Bu hep tehlikeli bir satıştır. İki tehlikesi vardır. Birincisi, Maliye bu şekilde yapılan satışların peşine düşüyor; hem aradaki fark kadar harcı alıyor hem de ceza kesiyor. İkincisi, satıcının üçüncü kişilere veya bankalara borcu var ise ve siz tapuyu çok düşük bedelle satın alırsanız bu satış ‘muvazaalı’ diye iptal olabiliyor. Türkiye’de değerlenme sistemi getirildi ama ertelendi. Yürürlüğe girene kadar ‘Harçtan kurtarıyorum’ diyerek, ‘20 bin yerine 3-5 bin lira ödeyeyim’ diyerek, evinizi riski atmayın” uyarısında bulundu.

TAPU SATIŞ BEDELİ DÜZELTME DİLEKÇESİ VEREBİLİRSİNİZ!

Konu hakkında Maliye Bakanlığı tespit ettiği mükellefleri vergi dairelerine mektup göndererek izaha davet ederken vergi usulsüzlük cezası ödemek istemeyen kişiler tapu harcı pişmanlık beyannamesi doldurarak tapu harcı düzeltme işlemi yaparak ceza ödemekten kurtulabiliyorlar.

Kaynak : https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/son-10-sene-icerisinde-ev-alip-satanlar-tapu-islemi-yapanlar-dikkat-h32825.html