Yabancılar İstanbul’da Boğaz Çevresinde Gayrimenkul Ediniyor

Yabancıya konut satışının altın dönemini yaşadığı son bir yılda, Körfez ve Ortadoğu’lu yatırımcılar İstanbul Boğazı çevresinde gayrimenkul ediniyor.

İstanbul Boğazı çevresinde, 600 adet irili ufaklı satılık yalı ve yalı dairesi bulunuyor. Doların Türk Lirası karşısındaki yüksek değeri, elinde dolar bulunduran Körfez bölgesi ve Ortadoğu’lu ülkelerin vatandaşları tarafından daha cazip fiyatlarla konut ve gayrimenkul edinmeye olanak sağlıyor.

Yabancıya Satışta Vatandaşlık Cazibesi

250 bin dolar değerinde gayrimenkul edinimi ile elde edilen Türk Vatandaşlığı, yabancıların Türkiye’ye ilgisini katlamasına sebep oldu. Son bir yıldan bu yana devam eden yabancıya konut satışındaki artış, her geçen ay rekorunu tazeliyor.

2019 yılının ilk 4 aylık döneminde 13.485 konut satın alan yabancılardan en fazla konut alımı yapan Irak Vatandaşları oldu. Gayrimenkul alımı ile vatandaşlık hakkı elde edenler ise İran vatandaşları oldu.

Yabancıya Satışta Değerleme Raporu Zorunlu

Yabancıya gayrimenkul satışında fiyat yanlışlarının spekülasyonlarının önüne geçmek ve yabancıya satışta fahiş fiyatı önleme amaçlı olarak değerleme raporu zorunluluğu getirilmiştir. Değerleme raporu,bir yabancının gayrimenkul alırken ve satarken de zaruri tutulmuştur.