İmar Barışında Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Nasıl Hesaplanır?

İmar barışında başvurular için son günleri yaşıyoruz. Daha önce iki defa uzatılan imar barışı başvurusunda son gün 15 Haziran. İmar barışı başvurusundan sonra alınan yapı kayıt belgesi bedeli nasıl hesaplanıyor?

İmar Barışında Son Günler

Ruhsata aykırı yapılar ve ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması amacıyla çıkarılan “İmar Barışı” uygulamasında son günler yaşanıyor. Şu ana kadar
9.8 milyon kişi başvuru yaptığı açıklanan imar barışında toplam gelir 18 milyar 418 milyon 733 bin TL olarak açıklanmıştı. En çok başvuru yapılan il 1.7 milyon ile İstanbul olurken, İstanbul’u 795.934 ile İzmir, 452.295 başvuru ile  Ankara izledi.

Yapı Kayıt Belgesi İçin Bedel Hesabı

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının yer aldığı arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınıp hesaplanıyor. Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 TL, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 TL, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin TL, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 TL, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin TL, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin TL olarak belirleniyor. Bedel, yapının yer aldığı arsanın emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konut ve ticari olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığına da bakılacak.  Karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 katsayısıyla çarpılarak bulunuyor. 

Değerleme Raporu Her Zaman Önemli

İmar Barışından yararlanılma istenilen kaçak yapı, toplu konut veya yapının kaçak bölümleri için arsa, konut ve evin değerlemesini doğru yapabilmek gerekiyor. Kaçak kısımlarda tamamen kişi beyanına göre yapılan başvuruda bir yanlış adım atmamak; yanlış ve eksik beyanda bulunmamak ve mağdur olmamak adına, Bilge Değerleme‘den değerleme talebinde bulunabilirsiniz.