Manisa Gayrimenkul Değerleme

manisa gayrimenkul değerleme

Türkiye ’nin en kalabalık 14. İli olan Manisa ’nın yüz ölçümü 1.232 km² ,nüfusu ise 2019 yılı sayımına göre toplamda 1,413 milyon ‘dur.

Ege bölgesinin ortasında yer alan Manisa ’nın toplamda 17 ilçesi bulunuyor. Nüfus bakımından İzmir’den sonra Ege bölgesinde yer alan 2. büyük il ve ticaret merkezidir.

Tarihi

Yontma Taş Devri’ne kadar eski bir tarihi olan Manisa’da M.Ö Hititler, Frigler, Persler ve tarihte ilk madeni parayı kullanarak ticaretin daha önemli hale gelmesini sağlayan Lidyalılar yaşamıştır.

Bir dönem Büyük İskender’in hüküm sürdüğü bölge Dorileon Muharebesi ile Bizans egemenliğine geçmiştir. 1412 yılında Osmanlı egemenliğine giren Manisa, birçok şehzadenin saltanat tecrübesi kazandığı yer olarak bilindiğinden “Şehzadeler Şehri” olarak da anılmaktadır.

Manisa şehri Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan orduları tarafından işgal edilse de 1922’de Türkler tarafından geri alınmıştır. Bu dönemde geri çekilen Yunanlar tarafından şehirde tahribat gerçekleşmiştir. Yunanlılar tarafından başlatılan ve “1922 Manisa Yangını” olarak adlandırılan yangın neredeyse 3 gün sürmüştür.

Turizm

Yontma taş devrine kadar uzanan tarihi ile Manisa, birçok uygarlığın izini hala taşımaktadır.

Gelişmekte olan sosyal tesisleri, dağcılık ve kamp sporları, bölgede yer alan Sart Antik Kenti, Spil Dağı Milli Parkı, Manisa Kalesi, Kula Evleri, Ağlayan Kaya, Yeni Han ve kaplıcaları ile yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Her derde deva olarak bilinen mesir macunu ve sultaniye üzümü ile meşhur Manisa ’yı 2018 yılının ilk 7 ayında sadece 10.460 yabancı turist ziyaret etmiştir.

Sanayi

Zeytin ve üzüm üretiminin önemli bir yere sahip olduğu Manisa’da, Vestel, Indesit, Bosch, Schneider, E.C.A, Eczacıbaşı, Ülker, Keskinoğlu, Ferrero gibi birçok markanın üretim üssü bulunmaktadır. Ayrıca şehrin Ege bölgesinde yer almasından kaynaklı liman ticareti de mevcuttur.

Şehir 2005 yılında Financial Times tarafından dünyanın en iyi yatırım kenti seçilmiştir.

Manisa Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK Verilerine Göre;

  • 2018 yılında Manisa’da toplamda 24.946 konut satışı gerçekleşmiştir.
  • 2019 yılının ilk 7 ayında ise 11.500 konut satışının olduğu Manisa’da 2018’in ilk 7 ayına göre konut satışları %22.6 oranında azalmıştır.
  • 2019’da ise ilde toplamda 25.767 konut satışı mevcuttur.

Manisa’da yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.