Konut Değerlemede En Sık Karşılaşılan Sorun Yasal Evraklara Olan Uygunluk

Değerleme sektörünün en fazla işlem yaptığı sektör olan gayrimenkul’de konut satışı için talep edilen değerleme raporları ile ilgili en sık karşılaşılan sorun, yasal evraklara olan uygunlukların tam olmaması durumudur.

Belediyenin onayladığı inşaat ruhsatına aykırılık oluşturan bağımsız bölümler, inşaat aşamasında, irtifak ve iskan sonrasında yapılan değişiklikle, müteahhit tarafından yapılabildiği gibi; ev sahibi kişilerin evlerinde kendilerince yaptıkları değişikliklerle de oluştuğu görülmektedir.

Daha çok bahçe katı ve çatı katı ve dublekslerinde karşılaşılan bu tarz değişiklikler, konutun değerlemesi esnasında rapora yansımaktadır. Bina ortak alanlarının daire katılması şeklinde görülen bu tarz işlemler ile daireler büyütülerek fiyat artışı sağlanmak istenir. Ama, bu tarz değişiklikler, kat malikini hukuki yaptırıma maruz bırakır.
Konut değerlemede aykırılıklar ortaya çıkar.

Kredili konut satışlarında kredi talep eden alıcı kişinin bankası tarafından yönlendirilen gayrimenkul eksperleri, belediye ve tapu müdürlüklerinde yaptıkları inceleme ve ev içi ölçümlerle, bu tarz ruhsata aykırılıkları ortaya çıkarmaktadır. İşlem sırasında ortaya çıkan aykırılık konut alıcısı için zaman, para ve istek kaybına neden olabilmektedir. Son zamanlarda evini satmak isteyen kişi ve inşaat firmalarının, müşteri güveni oluşturmak, zaman ve para kaybının önüne geçmek adına, satışa konu olan bağımsız daire ve projeleri değerleme yaptırmaktadır.

Bir konut alırken doğru yatırım yapmak için lisanslı değerleme firmaları üzerinden değerleme raporu alabilirsiniz. Değerleme raporu almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. https://www.bilgedegerleme.com/gayrimenkul-degerleme/ linkine tıkalayarak şimdi değerleme raporu almak için başvuru yapabilirsiniz.