Kars Gayrimenkul Değerleme

Türkiye’nin en doğusundaki sınır ili Kars’ın gayrimenkulde durumu, konut satışları ve bölge değerleri….

Kars Demografi ve Coğrafi Konum

2.347 km2 yüzölçüme sahip olan Kars, Türkiye’deki en eski Türk adına sahip il olma unvanına sahiptir. 7 ilçeye sahip olan Kars ili 112 bin kişilik nüfusa sahiptir.

Türkiye’nin en yüksek il merkezlerinden biri olan Kars Doğu Anadolu Bölgesi’nin, Erzurum – Kars Bölümü’nde yer alır. Kuzeyinde; Susuz, Arpaçay ve Akyaka’yla, doğusunda; Ermenistan’la, güneyinde; Digor ve Kağızman’la, batısında ise Selim ve Erzurum sınırlarıyla çevrilidir. Merkez ilçe yedi ilçe içinde sadece Sarıkamış ile komşu değildir. 

Kars Ekonomi ve Sanayi

Kars‘ın en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sanayi alanında son dönemlerde gittikçe büyüyen Kars’ta irili-ufaklı birçok fabrika kurulmuştur. Kentte yem, şeker, çimento, tuğla, ayakkabı ve süt ürünleri sektörlerinde çalışan birçok fabrika bulunur. Ayrıca 5 adet büyük fabirka mevcuttur.

Tarih ve Turizm

“Tarihi Şehirler Birliği” üyesi olan Kars’ın turizm potansiyelini oluşturan tarihi yapıları içerisinde; Kars Kalesi, Tarihi Rus Evleri, Kümbet Cami (12 Havariler Kilisesi), Kars Tabyaları ve Ani Harabeleri bulunur.

Kars Konut Satışları

Konut satışlarında Kars’ın son üç yılına bakıldığında, yukarı yönlü bir satış grafiği görülmektedir. 2016 yılında 2.303 konut satılan Kars’ta 2017’de 2.451, 2018’de 2.562 konut satılmıştır.

Kars Gayrimenkul Değerleme

Tarihi ve kültürel konumu ile Türkiye’nin en önemli sınır illerinden olan Kars’ta, konut, ticari gayrimenkul, arsa-arazi gibi bütün gayrimenkul alışverişlerinizde ihtiyaç duyacağınız, gayrimenkul değerleme raporu için, 0216 384 4227 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.