İzmir Gayrimenkul Değerleme

Türkiye’nin en batısında yer alan İzmir, 4.2 milyon nüfusa sahip, yüzölçüm olarak Türkiye’nin yirmi üçüncü büyük ilidir. İzmir bir tatil ve turizm şehri olmakla birlikte denize kıyı bir şehir olması sayesinde, İzmir Limanı ile uluslar arası gemi ticareti yapılmakta; uluslar arası fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla konut satışı gerçekleşen üçüncü ildir.

Turizm

Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri olan İzmir’de deniz-kum-güneş turizmi için tercih edilen bölgelerdendir. İçerisinde pek çok Dünyaca ünlü turizm bölgesi barındırmaktadır. İzmir, içerisinde yer alan tarihi bölgeler ile tarih turizmi için de potansiyel barındırmaktadır. İzmir’in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. İzmir; Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük, Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’i sınırlarında barındırmaktadır.

Konut satışlarında İzmir’in 5 Yılı

Konut satış verilerinde İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla konut satılan üçünü il olan İzmir’de gayrimenkul sektörü, yükselen bir ivme yakalamıştır. İzmir’in son 5 yıllık satış verilerine baktığımızda;

2014: 71.779

2015: 77.796

2016: 81.316

2017: 84.184

2018: 75.672

Olduğu görülmüştür. 2018 yılındaki düşüş, Türkiye’nin genel ekonomik seyriyle orantılı olarak aşağı eğilim göstermiştir.

Gayrimenkulde İzmir’i değerli kılan etkenler

Ege denizine kıyı yüzölçümü, turizm avantajı ve bir sahil kenti olması, uluslararası gemi ticareti için liman işletmeciliği etkenleri; İzmir’i gayrimenkulde de değerli kılmaktadır. İstanbul’un, konut fiyat artışı hızının enflasyon oranının gerisine düşmesi, markalı konut üreticilerinin proje geliştirmek için İzmir’e yönelmesi ve  Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu  gibi etkenler sayesinde, İzmir gayrimenkul piyasası değer kazanmış ve konut fiyat artışı devam etmiştir.

İzmir’de gayrimenkul geliştirmeye yönelen markala konut üreticilerinin tercih ettiği bölgelerin başında, Bayraklı gelmektedir. İzmir’in gayrimenkulde talep yaratmasının etkenlerinden biri de, Emlak Konut ve Toki olmuştur.

İzmir Gayrimenkul değerleri

İzmir’in genel ve lokasyon bazında gayrimenkul değerleme analizleri için, Bilge Gayrimenkul Değerleme ile iletişim kurun.