İstanbul’da Konut Satış Değerini Etkileyen Unsurların Başında Arsa Değeri Geliyor!

İstanbul gayrimenkul piyasasında uzun süre hareketliliğini koruyan konut sektöründe, fiyatı belirleyen birincil faktör, arsa değeri

Konut Satışları Düşüyor

İstanbul’da konut satışları 2018 yılından bu yana her geçen ay negatif göstergeye sahip. Satışlar düşüyor, inşaatlar duruyor ve bitirilemiyor. Nisan 2019 konut satış verilerine göre; İstanbul’da geçen yılın aynı ayına göre %18,1 düşüş ile 84.403 konut satıldı. Bu negatif durum İstanbul satışlarında da kendisini gösterdi. İstanbul’da Nisan 2019’da satılan konut sayısı, geçen yıla göre 2 bin, Mart 2019’a göre 4 bin negatif satış gösterdi.

Arsa Birincil Etken

Konut fiyatlarının her yıl göreceli arttığı, oturum kadar yatırım için de konut alınan dönemde arsa fiyatları da katlanarak arttı. Arsa değerleri ve kat karşılığı oranları, İstanbul gibi metropol bir şehirde konut fiyatının belirleyen birinci etken oldu.

İnşaatçı firmaların, konut üretmek için daha çok tercih ettiği kat karşılığı ve gelir paylaşım konut üretim modeli, özellikler merkez ilçelerde arsa fiyatlarının çok yüksek rakamlara ulaşması nedeniyle metrekare bazında fiyatları oldukça yükseğe çekti. Yüksek arsa fiyatı veya arsa hak sahiplerine verilen büyük pay oranları, maliyet ve kâr dengesini bozduğu gibi, hitap ettiği hedef kitleyi de sınırladığı görüldü.

Merkez noktalarda m2 büyüdükçe düşmesi gereken fiyat düşmüyor

Daha çok el değiştiren ve talep göre 1+1 ve 2+1 gibi konutlarda, arz-talep dengesi çerçevesinde fiyatlar belirlenirken, oda sayısı ve m2 büyüklüğü arttıkça düşmesi gereken m2 birim fiyatlarının, düşmediği gözlendi.