İstanbul Üsküdar Gayrimenkul Değerleme

İstanbul Anadolu Yakasının Marmara Denizi tarafından İstanbul Boğazına cephe konumda bulunan Üsküdar ilçesi, 534 bin nüfusa sahiptir. 33 mahalleden oluşan Üsküdar; Kadıköy, Beykoz, Ataşehir ilçeleri ile komşudur.

Üsküdar’ı gayrimenkulde değerli kılan etkenler

Tarih – İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Üsküdar ilçesi, pek çok tarihi yapıya ve saraya ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı döneminden bu yana saray erkânı tarafından da kullanılan Üsküdar’ın simgesi haline gelen Beylerbeyi Sarayı, Adile Sultan Kasrı, Çamlıca Kasrı, tarihi camiler, külliyeler ve dergahlar bulunmaktadır. Barındırdığı tarihi doku ve dünyaca bilinen Kız Kulesi’nin ilçe sınırlarında yer alması, ilçeyi ziyaret eden turist sayısına pozitif katkı yapmaktadır.

Ulaşım – İstanbul’un merkez noktalarından olan Üsküdar ilçesi, kara, deniz ve raylı sistem ulaşımı için istasyon görevi görmektedir. Avrupa Yakasına deniz üzerinden hızlı ulaşım sağlanırken Anadolu ve Avrupa Yakasının ilçelerine Marmaray/Metro ulaşımı ile de avantaj sağlamaktadır. Gayrimenkul değerlemede en önemli etken olan ulaşımın en önemli üçü ile ulaşım sağlanabilen Üsküdar’da gayrimenkul değerleri son yıllarda sürekli artış kaydetmiştir.

Üsküdar Konut Satışları

İstanbul Üsküdar ilçesi son iki yıllık konut satış verilerine baktığımızda, aylık ortalama olarak 350 adet konut satışı gerçekleştiği görülmektedir. 2017 yılında 4.344 konut satılan Üsküdar’da 2018 yılında 4.242 konut satılmıştır.

İmar Barışı

Tamamı veya bir kısmı imara aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla çıkarılan “İmar Barışı” uygulamasından İstanbul Boğaz hattı üzerindeki bölgeler hariç tutulmuş olsa da, daha sonra yapılan düzenleme ile Boğaz ön görünümü de dahil edilmiştir. Üsküdar’ın boğaz ön görünümü dahilinde olan mahallelerinden Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmının da imar barışından faydalanması, bölge gayrimenkul değerlerine pozitif yansımıştır.

Üsküdar Gayrimenkul Değerleme

Üsküdar ilçesi gayrimenkul değerleme raporu için lütfen bizimle iletişime geçin.