Hatay Gayrimenkul Değerleme

hatay gayrimenkul değerleme

Hatay (Antakya), Akdeniz bölgesinde yer alan ve 1.628.894 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 13. İlidir. 5,524 km² yüz ölçümüne sahip Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur.

Tarihi

Türkiye’nin en önemli eski yerleşim yeri olan Hatay’da, M.Ö Mısırlılar, Persler ve Urartular hüküm sürmüştür.

Bir dönem Suriye’nin başkenti olan Hatay, daha sonra Bizanslıların egemenliğine geçmiştir. Haçlı Seferleri sırasında önemli yeri olan Hatay, 1268’de Memlüklüler tarafından Haçlılardan geri alınmıştır.

1516’da Osmanlı’nın hakimiyet kurduğu Hatay’da, 1938 yıllarında eşit sayıda Türk ve Fransız askerleri konuşlandırılmıştır.

Turizm

Hatay, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı ve Mezopotamya sınırları dahilinde olduğu için birçok kültürel izi içerisinde barındırmaktadır.

Geçmişte de farklı dinlerden inanışların bir arada yaşaması ile cami, kilise, havra gibi birçok yapı hala yan yana bulunmaktadır.

St. Pierre Kilisesi, Payas Kalesi, Batıayaz Yaylası, Beşikli Mağara, Antakya Mozaik Müzesi gibi pek çok gezilecek yeri olan Hatay’ın aynı zamanda yemekleri de oldukça meşhurdur.

UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilen Hatay’ın kağıt kebabı, biberli ekmeği, kömbesi, boranisi, dürümleri ve çorbaları meşhur lezzetler arasındadır.

Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Hatay’a gelen turistlerin sayısı 2-3 kat artış göstermektedir.

Sanayi

Hatay il topraklarının %54,7’si tarım arazisidir. İl genelinde arpa, buğday, tahıl,biber, pamuk, portakal, elma, limon üzüm, karpuz, yer fıstığı, muz ve zeytin en çok yetiştirilen tarım ürünleridir.

Balıkçılık ve hayvancılığında yapıldığı bölgede demir-çelik fabrikası, organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi siteleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Hatay’da Türkiye’ nin 3.büyük limanı olan İskenderun Limanı yer almaktadır.

Hatay’da Konut Satışları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK İstatistiklerine Göre;

  • 2016 yılında Hatay’da toplamda 20.197 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2017 yılında ise bu rakam artış göstermiş ve 21.996 olmuştur.
  • Konut satış oranlarının her yıl artış gösterdiği Hatay’da 2019’da toplamda 22.681 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Hatay ’da yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.