Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yatırım denilince aklınıza ilk gelen sektör hangisi?

Hiç şüphesiz milyonlarca kişinin cevabı gayrimenkulden yana olacaktır. Gayrimenkul, Türk ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerdendir. Özellikle artan nüfus ve ülke genelindeki kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Türkiye’de emlak ve inşaat sektörleri çok canlıdır. Bu nedenle gayrimenkul sektörü uzun yıllar daha yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecektir.

Gayrimenkul alanı finansal anlamda güzel geri dönüşlere sahip olsa da riskli bir mecradır. Sağlam yatırımlar yapabilmek için alan araştırması titizlikle yürütülmelidir.

Başarılı ve profesyonel bir gayrimenkul uzmanı ile çalıştığınızda size vereceği hap bilgileri bu yazımız aracılığı ile bulabilirsiniz.

5 Adımda Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul alanına yatırım yapmaya karar verdiyseniz gözünüzü kulağınızı dört açmanız gerekmektedir. İyi bir yatırım fırsatının nereden çıkacağı belli olmaz. Güncel gayrimenkul haberleri okuması yapmak günlük hayatınızın bir rutini haline gelmelidir.  

1. Piyasa Analizi

Gayrimenkul piyasasına yatırım yapacaksanız piyasaya dair haberlerden haberdar gerekmektedir: Ev fiyatları yükseliyor mu düşüyor mu? Hangi yerler iyi gidiyor, hangileri değil? Faiz oranları yukarı mı aşağı mı? Hangi özellik türleri performans gösteriyor ve hangileri başarısız oluyor?  Bu ve benzeri bir çok sorunun cevabı sizi doğru yatırıma götürecektir.

Gayrimenkul sektörü oldukça fazla bilgi ve tecrübe gerektirdiği için piyasaya hakim bir kadro ile çalışmanız gerekmektedir.

Bilge Değerleme, alanında uzmanlaşmış kişilerle güven ve memnuniyet odaklı çalışan bir değerleme şirkedir.

2. Gayrimenkulün Değerlemesi

Mülk değerlemesi, satın alma, liste fiyatı, yatırım analizi , sigorta ve vergilendirme yatırım fikrinden önce düşünmeniz gereken önemli konulardır.  (Bunların hepsi gayrimenkul değerlemesine bağlıdır.)

Yaygın olarak kullanılan gayrimenkul değerleme yöntemlerinin içeriği:

Karşılaştırma Yapmak: Bir gayrimenkule yatırım yapmadan önce kesinlikle benzer seçenekleri fiyat performans denkleminde düşünmeniz gerekmektedir. Karşılaştırma yapmadan ilk verilen fiyata razı olmak mantıklı bir yatırım yaklaşımı değildir.

Maliyet Hesaplaması: Yatırım yapacağınız gayrimenkul üzerine harcayacağınız miktarı önceden hesaplamaya çalışmanız gerekmektedir.

Kiralamaya Uygunluk: Yatırım yapacağınız gayrimenkulünüzü kiraya vermek isteyebilirsiniz. Bu durumda yatırımın başkasına kolayca kiralanabilecek durumda olmasına dikkat etmelisiniz.

3. Konum

Yatırım yapacağınız gayrimenkulün konumu oldukça önemlidir. Yatırıma uygun konum şu özellikleri taşır:

 • Güvenilir bir alan
 • Merkezi yerleşke
 • Ulaşım ağları genişliği
 • Konumun etrafında yemek, sağlık, eğitim, alışveriş gibi ihtiyaçlarınızın bulunduğu yerler olmalıdır.

4. Risk Analizi

Her yatırım sektöründe olduğu gibi gayrimenkulde de riskler bulunmaktadır. Yatırım yapmadan önce hazırlıklı olmanız gereken riskler şu şekildedir:

 • Beklediğiniz kira faizine sahip olmayabilirsiniz.
 • Tadilat masrafları fazla çıkabilir.
 • Emlak vergileri artabilir.
 • Gayrimenkul pazar ekonomisi değişebilir.
 • Kiracılarınızla sorunlar yaşayabilirsiniz.
 • Kiraya verdiğiniz gayrimenkulünüz kötü kullanıma maruz kalabilir.
 • Yatırımınız değer kaybedebilir.

Riskler sizi korkutmasın. Her yatırım sektörünün kendine özgü kriz durumlarının olması çok olasıdır. Risklere önceden hakim olmak krizleri kolayca atlatmanızı sağlamaktadır.

5. Yatırımın Süresi

Gayrimenkule yatırım yapmadan önce hedefinize karar vermelisiniz.

Hemen getiri elde etme şansını mı istiyorsunuz yoksa bu süreci zamana mi yaymak istiyorsunuz. Bu durum için iki seçeneğiniz bulunmakta. 

 • Kısa Vadeli Yatırım: Genellikle al-sat şeklinde gelişmektedir. Yatırımcılar kısa vadede kar elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Çok karlı olduğu kadar risk oranının da fazla olduğu bir seçenektir.
 • Uzun Vadeli Yatırım: Yatırımcının, yatırımını uzun sürede elinde tuttuğu yatırımlardır. Kimi zaman yatırımcı gayrimenkulün daha fazla değer  kazanması için belirli bir süre bekleyişe geçer.

Yatırım yaparken sizlerde en faydalı olacak süreli yatırımı yapmaya özen göstermelisiniz.

Bilge Değerleme İle En İyi Yatırımı Yapın!

Bir yatırım amaçlı gayrimenkul, bugüne kadar yaptığınız en verimli satın alımlardan biri olabilir. Süreci yönlendirmenize ve mümkün olan en iyi satın alma işlemini gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek adına alanında tecrübeli ve bilgi birikimine sahip ekibimiz ile size yardımcı olmak için hazırız.

Yatırım amaçlı gayrimenkul alımları hakkında destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.