Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev almak ciddi bir yatırım ve gelecek kararıdır. Acele karar verip sorun yaşamamanız için, ev alma kararı verdiğinizde dikkat etmeniz gereken konuları size hatırlatmak istedik.

1.Almak istediğiniz ev için bütçe aralığınızı net bir şekilde belirleyin. Ve dışına çıkmayın. ( Ev arama sürecine başlamadan önce bütçenizi doğru belirlemeniz, boşa zaman ve enerji harcamanıza engel olur. )

2.Evin bulunduğu konum ve ulaşım imkanlarına dikkat edin. ( Yatırım için ev satın alıyor olsanız bile, eğer ulaşım olanakları kısıtlı ve merkeze uzak bir yerde ev alıyorsanız bu evin kira değerini ve yatırımınızın geri dönüş süresini de olumsuz etkileyecektir.)

3. Evin son kullanıcı için teknik özelliklerine dikkat edin (Rutubet, yalıtım, ses yalıtımı vb..)

4. Depreme dayanıklılığını kontrol edin.

5.İstenilen fiyat ile piyasa değerini kıyaslayın. Evin pisayadaki alım satım değerleri genelde bellidir. Fakat bir gayrimenkul satın alırken asıl önemli olan yasal dayanağı olan fiyattır. Bu nedenle bu işlem için profesyonel bir değerleme firmasından destek alarak, kulaktan dolma değil, daha doğru bilgiye sahip olabilirsiniz.Değerleme firmaları size evin gelecekteki yatırım getirisi ile ilgili bilgileri de sunacaktır.

6. Evin üzerinde ipotek veya haciz kaydı olup olmadığını kontrol ettirin.

7. Satın almayı düşündüğünüz yapının teknik ve hukuki durumunu kontrol edin.

8. Mahalle, sokak, apartman düzeni ve komşuluk ilişkilerini araştırın

9. Alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesi şartlarını değerlendirin.

10. Mimari proje incelemesi yaptırın.

11. Arsa paylarındaki sapmalara dikkat edin.

12. Profesyonel destek alın. Yukarıda yer alan maddelerin bir çoğu için tapu dairesi, belediye gibi yerlerden incelemeler yaptırmak, inşaat mühendisi ve hukuk danışmanlarının bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Bu nedenle ev satın alma sürecinde Lisanslı Gayrimenkul Değerleme uzmanlarından destek alabilirsiniz.lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinden ev ile ilgili teknik rapor almanız, gerek evin gerçek değeri veya ev ile ilgili teknik rapor sizin farkına varamadığınız bir çok konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Ev satın almadan önce değerleme raporu almak için şimdi bizimle iletişime geçin. +90 216 384 42 27