En İyi Değerleme Firmaları

En iyi değerleme şirketi hangisi
En iyi değerleme firmaları hangisi sorusu, değerleme işlemine ihtiyaç duyan kişilerin aklına gelen ilk sorulardan birisidir. Gayrimenkul değerleme işlemi yürürlükteki mevzuat çerçevesinde her türlü resmi ve özel, gerçek ve tüzel kişi ve kuruluşlara ait gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin ve gayrimenkule ilişkin hak ve faydaların, taşınmazların, uluslararası metodlar kullanılarak etik kurallar çerçevesinde, ekspertiz ve değerleme işlerini yapılması, bu tespitlere ilişkin raporlar düzenlenmesidir.

Her sektörde olduğu gibi değerleme şirketleri arasında da işini iyi ya da kötü yapan firmalara rastlanabilmektedir. En iyi değerleme şirketi hangisidir? sorusunun yanıtını bulabilmeniz için sizlere kesin kriterler sunamayız. Ancak şunu söyleyebiliriz ki bir değerleme firması arıyorsanız, aşağıdaki kriterlere uyup uymadığına dikkat etmelisiniz.

  • Gayrimenkul Değerleme Hizmeti SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) listesinde olan “Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri” tarafından yapılır. Bu nedenle değerleme firması araştırırken SPK lisansı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Değerleme şirketleri tarafsız olmalıdır, ve değerlemenin sonucu ile ilgili taahhütte bulunamazlar.
  • En iyi, en büyük, en güvenilir gibi yanıltıcı objektif olamayan ibarelere tanıtım, broşür, reklam vb… açıklamalarda yer veremezler. Bu kural SPK’nın tebliğinde de yasaklanmıştır.
  • Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK)’nın 128.7 (17.07.2014 tarihli ve 22/735 sayılı) sayılı ilke kararı’nda GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANLARI VE KONUT DEĞERLEME UZMANLARI aşağıdaki şekillerde tanımlanmıştır. Birlikte çalışacağınız gayrimenkul değerleme şirketinin uzmanlarının aşağıdaki kriterlere uygunluğundan emin olmalısınız.

Değerleme uzmanı - bilge değerleme

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından tam zamanlı istihdam edilen veya değerleme şirketleri ile tam zamanlı istihdam edilmeksizin, sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren, Kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde asgari 4 yıllık üniversite mezunu, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübesi olan ve kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir”

Konut Değerleme Uzmanı:

Konut Değerleme Uzmanı ise “Sermaye Piyasası Mevzuatı’nın gerektirdiği hallerde, konut değerlemesi yapan ve değerleme şirketlerinde tam zamanlı istihdam edilen veya değerleme şirketleri ile tam zamanlı istihdam edilmeksizin, sözleşme imzalamak suretiyle konut değerlemesi hizmeti veren Kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde asgari 4 yıllık üniversite mezunu, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 1 yıl tecrübesi olan ve kendilerine Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir”

 

SPK Mevzuatı

Değerleme uzmanı seçmeden önce Sermaye Piyasası Kurumu’nun yayınladığı mevzuata göz atın!

Mevzuat için
Tıklayın

SPK Mevzuatı