Banliyo Tren Hattı Bostancı’yı Ulaşım Terminaline Dönüştürecek

İstanbul’un toplu taşımacılığında en eski ulaşım alternatifi olan Gebze-Halkalı banliyo tren hattının, Marmaray entegrasyonu yenileme çalışmalarında sona geliniyor. Banliyo hattı ve Bostancu Dudullu metro hattının faaliyete  girmesi ile, Bostancı semti bir ulaşım terminaline dönüşecek..

Şubat ayında açılması planlanan ve 43 istasyonla 77 kilometrelik güzergahta hizmet verecek olan Gebze-Halkalı banliyö hattı gayrimenkul bölgelerine farklı bir dinamik kazandıracak. Uzun yıllardır ana arter özelliğini kaybetmiş olan Bostancı, hattın açılması ile durağan görüntüsünden kurtulacak gibi görülüyor.  Bostancı-Dudullu metro hattının yapımı ise devam ediyor. 2000’li  yıllarda  Anadolu yakasının en yoğun ulaşım akslarından birisi konumundaki Bostancı meydanı ve yakın çevresi, kapanan banliyö hattı, Kartal-Kadıköy Metrosunun D100(E5) üzerinden faaliyete geçmesi ile gerek ticari gerekse konut kullanımı açısından eski popülaritesini yitirmişti.

Şimdilerde sona gelinen ve İstanbul’un en yoğun yaşam bölgesi içerisinde ilerleyen banliyo hattının tekrar faaliyete girmesi, bu güzergah üzerindeki bütün semtlere eski popülaritesini geri kazandıracak. Bostancı, yapılan Dudullu metro ile 3 farklı raylı ulaşımın kesişme noktasına dönüşecek ve bir ulaşım terminali hüviyeti kazanacak.

İstanbul’da konut değerlemenin en önemli kriteri olan ulaşım alternatifleri ve ulaşıma yakınlık kriterlerini sınırlarında barındıran Bostancı’nın konut piyasası, kötü piyasa şartlarında dahi değerini koruyacak bir öneme sahip olacak.

“Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesiyle entegrasyonu sağlandığında 43 istasyonun bulunacağı Gebze’den Halkalı’ya yolculuk süresi 115 dakikaya inecek. Hattın tamamının açılmasının ardından yapılacak olan tek seferde 3 bin, bir günde ise toplam 1 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor.”