2019 İlk Çeyrekte Yabancıya 9.618 Konut Satıldı

Vatandaşlıkta sağlanan kolaylık, konut satışında pozitif artış olarak kendini gösteriyor. 2019 yılının ilk çeyreklik döneminde, yabancıya 9.618 konut satıldı.

İlk çeyrekte yabancıya satış

Konut satış istatistiklerinde önemli bir kalemi içeren yabancıya satış, son 1 yıldan bu yana sürekli artış kaydediyor. Gayrimenkul alımında sağlanan vatandaşlık imkanı ve ilk uygulamadan sonra sürekli indirimle 400 bin dolara indirilen tutar ile, yabancıya konut satışı en iyi dönemini yaşıyor.

Yılın ilk 3 aylık dönemini içeren verilere göre; Ocak-3.168, Şubat-3.321, Mart – 3.129 olmak üzere, toplamda 9.168 konut satışı gerçekleşti. Bu satış adedi ile yabancıya satış, geçen yılın aynı dönemine göre  iki katı artış kaydetti.

Irak’lılar Yine Önde

Türkiye’den konut alımında sıralamanın başında, uzun süredir lider olan Irak vatandaşları yer alıyor. Irak vatandaşlarını sırasıyla; İran, Rusya, Afganistan ve Suudi Arabistan vatandaşları takip ediyor.

Yabancıya satışta vatandaşlık dopingi

1 Milyon dolar değerinde gayrimenkul alımı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma hakkı tanınması uygulaması sırasıyla 500 bin ve 400bin dolar seviyelerine çekildi. Her bir seviyede yabancıya satış artış kaydetti.