Yabancı Uyruklu Kişilerin Taraf Oldukları Tüm Satış İşlemlerinde ‘Gayrimenkul Değerleme Raporu’ Zorunlu!

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayımlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilerin alıcı veya satıcı olarak taraf oldukları tüm satış işlemlerinde de ‘gayrimenkul değerleme raporu’ zorunluluğu getirilmiştir.

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak bu genelge uyarınca BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafından yetkilendirilen gayrimenkul değerleme kuruluşlarınca hazırlanacak değerleme raporları baz alınacaktır.

Değerleme raporlarında TDUB (Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği) tarafından yayımlanan uluslararası değerleme standartları ve diğer mevzuat ile uygulama prensipleri geçerli olacaktır.

Bilge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. 2010 yılından beri Sermaye Piyasası Kurulu ‘nun (SPK) sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde değerleme hizmeti verecek şirketler listesinde, 2012 yılından beri ise Bankacık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) bankalara değerleme hizmeti vermeye yetkili kuruluşlar listesinde yer almaktadır.

İlgili genelgeye dair detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.tdub.org.tr/Images/Uploads/TapuKadastro-genelge(yabancilaraGMsatisi).pdf

Bilge Gayrimenkul Değerleme‘nin Gayrimenkul Değerleme Lisansına sahip Uzmanları hazırlayacakları rapor ile doğru beyanın doğru bilgilerle hazırlanmasına yardımcı olur! Teklif ve daha fazla bilgi için bizi arayın. +90 216 384 42 27