Taşınmaz Değerleme Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Taşınmaz Değerleme Sistemi

2019 yılında devreye girmesi beklenen Taşınmaz Değerleme Sistemi; gayrimenkullerin emlak vergisi üzerindeki değer ile gerçek değeri arasındaki uyumsuzluğu ortadan kaldıracak ve gerçek değerleri üzerinden işlem gösterecek.

Türkiye’deki en fazla vergi kayıplarının yaşandığı sektör olan gayrimenkule yeni düzenlemeler kapıda. Bu düzenlemeler sonucunda  uzun yıllardır harç miktarını düşük ücretlerde yatırmaya çalışanlar,  artık bunu yapamayacaklar.  2019 yılı ile birlikte hükümet bu konuya ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ ile  çözüm getirmeyi planlıyor.

Taşınmaz Değerleme Sistemi uygulaması için  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke geneli için değer haritası çıkaracak, il il, ilçe ilçe arsa, konut ve ticari birimlerin değerleri tespit edilecek. Böylece kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında gösteremeyecek. 500 bin liralık ev satılıyorsa tapuda 200 bin lira üzerinden işlem yapılmayacak.

Bu sisteme ihtiyaç duyulmasının temel sebebi vergi açıklarını önlemek. Ayrıca alıcı ve satıcının kendi aralarında anlaşıp düşük vergi ödeme çalışmasını engellemek. Böylece bu tür durumlarda sonradan alıcı sürpriz vergilerle karşılamak zorunda kalmayacak.

Her iki tarafın ve vergi düzenlemesinin objektif bir şekilde devamı sağlanabilmesi için yasal düzenlemeler 2019 yılında yapılacak. Yapılan düzenlemelerle tapu, kamulaştırma ve imarların daha adaletli olacağından büyüme etkinliği artacak.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyeler “Ev satışında önemli değişiklik! Gerçek değerinin altında gösterilemeyecek!” adlı haberimizi de okuyabilirler.

Değerleme ile ilgili her türlü sorunuz için bize ulaşın: +90 216 384 42 27  – iletisim@bilgedegerleme.com