Konut Alacaklar İkinci Ele Yöneldi!

konut alacaklar ikinci ele yöneldi

Bu yıl ocak-ağustos döneminde 2019’un aynı dönemine göre sıfır konut satışlarında %11,2 artış yaşanırken ikinci el konut satışları %63,3 yükseldi.

Bankaların sıfır konut alımlarında sunduğu düşük faiz oranlarına rağmen bu yıl ocak-ağustos döneminde geçen yıla göre sıfır konut satışları %11,2 yükselirken ikinci el konut satışlarındaki %63,3 artış dikkati çekti.

Türkiye’de kamu bankaları öncülüğünde başlatılan avantajlı kredi imkanlarıyla konut satışlarında önemli artış yaşandı.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen ay sıfır konut satışları 2019 Ağustos’a göre %28,3 artarak 52.123 olurken ikinci el konut satışları da %69,2 artışla 118.285’e yükseldi.

Bu yıl ocak-ağustos döneminde ise 317.832’i sıfır, 706.702’si ikinci el olmak üzere satılan konut sayıları yıllık bazda %42,6 artarak 1 milyonu aştı. Bankaların sıfır konut alımlarında sunduğu avantajlı faiz oranlarına rağmen ocak-ağustos döneminde 2019’un aynı dönemine göre sıfır konut satışlarında %11,2 artış yaşanırken ikinci el konut satışlarındaki %63,3 artış dikkati çekti.

“KONUT SATIŞLARI BU SEVİYESİNİ KORUR”

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, geçen aylarda başlatılan faiz indirimi sayesinde hem sıfır hem de ikinci el konut satışlarında ciddi artış yaşandığını söyledi.

Yüksek talebe bağlı olarak da konut fiyatlarında illere ve ilçelere göre %15-30 civarında artış görüldüğünü aktaran Taylan, faizlerin yükselmesiyle konut fiyatlarındaki artışın durduğunu ifade etti.

Taylan, sıfır ve ikinci el konutlardaki fiyat farkına değinerek, “Konut kredisi faizleri sıfır konutlarda nispeten daha avantajlı olmasına rağmen sıfır ve ikinci el konut fiyatlarında ciddi bir makas var. Dolayısıyla eski ve yeni konut arasındaki fiyat farkından dolayı vatandaşlar daha çok ikinci ele yöneldi. İkinci el konut satışları son dönemde %50’den fazla yükseldi.” diye konuştu.

TCMB’nin politika faizini yükseltmesinin de konut kredisi faiz oranlarına yansıyacağına işaret eden Taylan, “Bu yıl konut satışları çok iyi gitti. Konut kredisi faizlerinin tekrar yükselmesi satışları düşürmez, satışlar bu seviyelerini koruyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/konut-alacaklar-ikinci-ele-yoneldi-41626159