Kadıköy Gayrimenkul Değerleme Analizi

kadıköy gayrimenkul değerleme

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Kadıköy’ün yüz ölçümü 25,20 kilometre karedir. 2018 yılı sayımlarına göre ise nüfusu, 458.638’dir.

Kadıköy altı tepe üstüne kurulmuştur. Bu tepeler doğudan batıya doğru Göztepe, Fikirtepe, Acıbadem, Altıyol, Cevizlik (Küçük Moda), Koşuyolu’dur.

Fenerbahçe Parkı, Göztepe Parkı, Özgürlük Parkı ile sahil boyunca devam eden yeşil alanlar en önemli aktif yeşil alanlardır.

Haydarpaşa’dan Bostancı’ ya yaklaşık 21 km’lik uzun bir sahil şeridine sahip olan Kadıköy’ün 21 mahallesi bulunmaktadır.

Tarihçesi

Anadolu yakasının sevilen ilçelerinden olan Kadıköy, kültür ve sanat olanakları ile geniş bir yelpazeye sahiptir.

M.Ö 658 yıllarından Bizanslılar Sarayburnu taraflarına yerleşerek bu bölgeyi çok beğenmiş ve Sarayburnu’nun güzelliğinden etkilenerek Kadıköy tarafında bulunan kişileri kör olarak adlandırmışlardır. Bu yüzden Kadıköy “Körler Ülkesi” ve “Körler Diyarı” olarak anılmıştır.

Kendine has bir atmosferi olan Kadıköy’de M.Ö 1000 yıllarında Fenikeliler Fikirtepe civarından Harhadon ismi ile bulunmuşlardır.

Moda Burnu ve yoğurtçu arasında Halkedon yani bir diğer ismi ile Kalkedon’da burada bulunmaktadır ve Kalkedon var olduğu dönemde Apollon Tapınağı ile büyük üne sahip olmuştur.

Kültür ve Turizm

Kültür merkezi olarak adlandırılabilecek Kadıköy’ün 2023 yılı için hedeflerinden biriside turist sayısını 70 Milyona çıkarmaktır.

Haydarpaşa ile ilgi odağı halinde olan Kadıköy’ün, Barış Manço, Caddebostan Kültür Merkezi ve Kozyatağı Kültür Merkezi gibi birçok kültür merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca Süreyya Operası, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, Barış Manço Evi, Karikatür Evi ,Haldun Taner Müze Evi gibi pek çok kültürel faaliyetlerin gerçekleştiği yerlere de sahiptir.

Kadıköy’de Konut Satışları ve Gayrimenkul Değerleme

Konut satış rakamlarına göre Kadıköy en çok konut satışının olduğu ilk 5 ilçe arasında her zaman yerini almaktadır.

  • Ekim 2019’da 1.119 konut satışı gerçekleşen Kadıköy’de, Kasım ayında 1.282 satış gerçekleşmiştir.
  • 2019 Yılı Ocak ve Kasım ayı verilerine göre Kadıköy’de toplamda 9.038 konut satışı gerçekleşmiştir.

Kendine özgü kültürel yapısı ve Anadolu yakasının favori ilçelerinden olan Kadıköy’de yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak:

Kadıköy Belediyesi TÜİK