İstanbul’dan göç edenlerin tercihi Ege Bölgesi

İstanbul son üç yıldan bu yana göç veriyor. İstanbul’dan göç edenlerin tercihi, Ege bölgesi illeri oluyor.

TÜİK göç istatistiklerine göre son 3 yılda İstanbul’dan göçte artış yaşanıyor. 2018 raporuna göre 210 bin net göç verildiği kayda geçti. İstanbul’dan göç edenlerin tercih ettiği Ege Bölgesi’nde illeri içerisinde; İzmir, Marmaris ve Bodrum başı çekiyor.

Konuya dair bir analiz gerçekleştiren global gayrimenkul danışmanlık firması Remax Türkiye’ye analizine göre; İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne göç edenler genellikle önce kiralama yapıp bölgeyi tanıdıktan sonra satın alma tercihini kullanıyorlar. Genelde merkeze yakın köylerde müstakil, bahçeli evler tercih ediliyor. Göç edenlerin 45-50 yaş grubu arasındaki kişiler olduğu belirtiliyor.

İzmir, Marmaris ve Bodrum en fazla tercih edilen lokasyonlar

Türkiye’nin en önemli tatil ve turizm merkezlerinde olan İzmir, Marmaris ve Bodrum’a yönelen İstanbul’luların tercihi, köy ve kırsalda arsa alıp yerleşim oluşturmak, merkezde ise villa tipi konutlar olduğu belirtiliyor.

İstanbul’dan göçün ana nedenlerinden, gürültü, kalabalık ve stresten uzak bir yaşam arayışı olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, bahçeli ev ile yaşam alternatifleri, konutlarda ilk sırayı oluşturuyor.

İstanbul piyasasındaki fiyat köpüğü, diğer illere yaradı

Gayrimenkulde uzun süre ipi göğüsleyen ve yatırımların büyük bölümünü alan İstanbul’daki lokal fahiş fiyat artışları, İstanbul dışı alternatiflerin yüzünü güldürdü. Yatırım geri dönüşümünde mevduat faizinin gerisine düşen İstanbul konut piyasasına rağmen, İzmir ve yakın bölge piyasaları, gayrimenkulde yatırım avantajını korumaya devam etti. Değişik nedenlerle İstanbul’u terk edenlere, gayrimenkul yatırımcısı olanlarında eklenmesi, muhtemel bir senaryo olduğu görülebiliyor.