Isparta Gayrimenkul Değerleme

ısparta gayrimenkul değerleme

Isparta, Akdeniz bölgesinin batı ve iç kesiminde yer alan gül yetiştiriciliği ve el halısı dokumaları ile ünlü illerimizden biridir.

Yüz ölçümü 8.933 km² olan Isparta ’nın 2018 yılı nüfus sayımına göre ise nüfusu 433.830 ’dir.

Tarihi

İlk Yunan muhacirleri Anadolu’ya geldiklerinde bölgenin güzelliğini işitmişler ve İs-barid demişler. İlerleyen süreçlerde bu kelime zamanla Isparta şeklini almıştır.

M.Ö Romalıların hakim olduğu Isparta, ticaret ve piskoposluk merkezi haline gelmiştir. İlerleyen dönemlerde Anadolu Selçuklu Devleti ’nin hakim olduğu bölge, 1391 yılında Osmanlı ’nın hakimiyetine girmiştir. Bölgede birçok devletin hüküm sürmesinden kaynaklı 16. Yüzyıl’da önemli bir ticaret pazarı olmayı sürdürmüştür.

Kültür ve Turizm

El halısı dokumacılığı ve gül yetiştiriciliği ile ünlü Isparta’nın zengin tarihinden kaynaklı pek çok eşsiz yapı bulunmaktadır.

Isparta Müzesi, Eğirdir Kalesi, Kubad-ı Abad Sarayı, Eurymedon Açık Hava Tapınağı gibi pek çok tarihi yerin bulunduğu şehirde mağaralar ve camilerde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

“Güller diyarı” olarak adlandırılan Isparta’ya 2018 yılının ilk 4 ayında 127.844 turist ziyarete gelmiş ve 2019 yılının ilk 4 ayında bu rakam %30 artış göstermiştir.

Sanayi

Dünya gül yağı ihtiyacının %65’ini karşılayan Isparta’da yapılan fuarlarda yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Gül üretiminin yoğun olduğu bölgede Türkiye’nin en büyük çimento fabrikalarından biride bulunmaktadır.

Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi, Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi ’nin olduğu Isparta’da 2 adette sanayi sitesi bulunmaktadır.

Isparta’ da Konut Satış Rakamları ve Gayrimenkul Değerleme

TÜİK Verilerine Göre;

  • 2019 Yılında Isparta’da toplamda 6.073 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı ile karşılaştırıldığında 6.378 konut satışının olduğu Isparta’da 2019 yılında satışlarda düşüş gerçekleşmiştir.
  • 2017 yılında ise 6.282 konut satışı mevcuttur.


Güller Diyarı Isparta’da yapacağınız gayrimenkul değerleme talepleriniz için 0216 384 42 27 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak:

https://biruni.tuik.gov.tr/medas/?kn=73&locale=tr

https://isparta.ktb.gov.tr/TR-71027/ekonomik-yapi.html