Erzurum Gayrimenkul Değerleme

Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük yüzölçüme sahip illerinden olan Erzurum, 25.355 km2 yüzölçüme sahiptir. 779.321 nüfusa sahip olan Erzurum’un 20 ilçesi bulunmaktadır. 

Tarihçe

Yerleşimi milattan öncesine dayanan Erzurum, her dönem bölgesinde bir merkez olmuştur. Bölgede Urartular, Persler ve Büyük İskender’in izleri mevcuttur. Erzurum’da yaşayan her medeniyetin bıraktığı yapı, ili adeta açık bir müzeye dönüştürmüş ve turizmine katkı sağlamıştır. Erzurum Kongresi ile Cumhuriyetin temellerin atıldığı illerden olan Erzurum bu özelliği ile manevi bir özelliğe de sahiptir.

Kültür

Erzurum‘da yaşayan medeniyetlerin kalıntıları ve geçmişten günümüze ayakta kalan yapılar, şehir turizmine katkı sağlayan tarihi eserler olarak bugüne değer katmaktadır. Erzurum‘un kültür varlıkları içerisinde görmeye değer ve turizmine katkı sağlayan yapılardan; Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi, Saat Kulesi, Rüstem Paşa Kervansarayı gelmektedir. İlde pek çok Kümbetler ve Höyükler de bulunmaktadır.

Turizm

Erzurum‘da tarih ve kış turizmi yapılmaktadır. Kültür varlıkları nedeniyle tarih turizmine kapı açan Erzurum, Paladöken’deki turizm tesisleri sayesinde, kayak severlerin bölgeye talep göstermesine olanak sağlamaktadır.

Erzurum Konut Satışları

Toki’nin de toplu konut projelerinin yoğun olarak bulunduğu ve yenilerinin yapıldığı Erzurum’un son 3 yıllık konut satış istatistiğine bakıldığında, göreceli bir artış olduğu görülmektedir.

2016: 7.299

2017: 8.843

2018: 8.903

Bu satış rakamlarının ipotekli satış oranları, ülke genelindeki düşüşe orantılı olarak düşüş kaydederek büyük çoğunluğu diğer satış türünde gerçekleşmiştir.

Erzurum Gayrimenkul Değerleme

Tarihi varlıkları ve bölgesindeki turizm merkezi olması Erzurum’u gayrimenkulde değerini koruyan bir konumda tutmayı başarmıştır. Satış rakamlarında da görüleceği üzere; konut satışların ülke genelindeki keskin düşüş ve yükseliş hareketleri Erzurum’da görülmemiş, negatif ekonomik koşullarda bile göreceli artış kaydetmiştir.

Erzurum’da gayrimenkul değerleme talepleriniz için, +90 216 384 42 27 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.