Dövizle Kiralamalarda TL’ye Dönüş Kuru Belli Oldu

Dövizle Kira Dönemi Sona Erdi

Dövizdeki aşırı yükseliş sonrasında dövizle kira ödeyen firmaların TL’ye dönüşü için çıkarılan TL’ye dönüş kararnamesinde kur belli oldu.
Dövizle kira ödeyenler için sıkıntılı bir sürecin sonunda, Cumhurbaşkanı tarafından TL’ye dönüş için yapılan müdahalede kur oranı belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tarafların görüşüne açtığı tebliğ taslağında, döviz kiralarının hangi kurdan TL’ye dönüşeceği merak konusuydu.

Dövizden TL’ye geçerken sözleşme tarihi esas alınacak

Dövizle yapılan kiraların TL’ye dönüşünde sözleşme tarihinin esas alınacağı belirtilen taslakta, sözleşme 2 Ocak 2018’den önce yapılmışsa bedel 2 Ocak 2018’deki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Eğer sözleşmeler 2 Ocak 2018’den sonra yapılmışsa bedeller sözleşme tarihinde geçerli Merkez Bankası efektif satış kuru olacak. Söz konusu tutarlar sözleşmenin yenileme dönemine kadar uygulanmaya devam edilecek. Yenileme döneminde tekrar tespit edilecek tutarlar ise bu fıkranın ilk cümlesinde belirlenen Türk parası karşılığın, 2 Ocak 2018’den yenileme tarihine kadar Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici enflasyonu (TÜFE) aylık oranları esas alınarak hesaplanacak tutarını geçemeyecek.

Yabancı markalara dövizle kira muafiyeti

Taslağın bir diğer önemli konusu ise; Türkiye’de yerleşik kişiler, satış ve kiralamalarında, sözleşme bedellerini TL’üzerinden yapacak. Dışarıda yerleşik kişilerin Türkiye’de bulunan; şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, yüzde 50 ve üzerinde pay sahipliklerinin bulunduğu şirketler ile serbest bölgelerde yer alan şirketlerin taraf olduğu iş ve hizmet sözleşmelerinde, sözleşme bedeli döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapılabilecek.

Kaynak: gayrimenkulhaber.com