Amasya Gayrimenkul Değerleme Analizi

Amasya, Orta Karadeniz Bölümünün iç kısmında yer alan,yüz ölçümü 5.701 km2 olan ve 2018 yılına göre nüfusu 329.888 olan Türkiye’nin 81 ilinden biridir.

TARİHÇE

Amasya’nın tarihi M.Ö. 4000 senelerine dayanmaktadır. Hititlerden sonra Asurlar bir süre Amasya’da hüküm sürmüşlerdir. Hitit başkenti Hattuşaş, Amasya’nın güney batısındadır.

Büyük İskender’in, Roma İmparatorluğunun hüküm sürdüğü Amasya, 1071 Malazgirt savaşından kısa bir süre sonra Danişmendoğlu’nun başkenti oldu.

Daha sonra Selçuklularının hakimiyetine geçen Amasya’ya bilahare İlhanlılar hakim oldu. İlerleyen süreçlerde bazı beylikler de Amasya’da hüküm sürmüş ama en son olarak Yıldırım Bayezid Amasya’yı Osmanlı Devletine katmıştır.Osmanlı döneminde birçok şehzade burada eğitim alıp görev yaptığından “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinmektedir.

KÜLTÜR VE TURİZM

Amasya zengin tarihi ile geçmişten gelen pek çok iz taşımaktadır. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Borabay Gölü Tabiat Parkı, Beyazıd Külliyesi, Amasya Arkeoloji Müzesi, Aynalı Mağara gibi pek çok kültürel mekanı ile ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile önem taşıyan Amasya’da termal turizmde oldukça önem taşımaktadır.

Şehzadeler Şehri Amasya’yı 2018 yılında 615.000 turist ziyaret etmiştir. UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne alınan Amasya’nın 2019 yılı için turist sayısını hedefi ise 1 Milyondur.

SANAYİ

Amasya’da sanayi; 1926 yılında kurulan Eski Çeltek Kömür İşletmesi ve 1955 yılında kurulan Yeni Çeltek Kömür İşletmesi ile fabrika ölçeğindeki sanayileşme hareketi ise 1954 yılında Suluova’da Şeker Fabrikası’nın kurulması ile başlamıştır.

Amasya ve Merzifon’ da ikişer, Suluova, Taşova, Gümüşhacıköy ve Göynücek ilçelerinde birer adet olmak üzere 8 küçük sanayi sitesi bulunmaktadır.

Küçük sanayi sitelerinin yanı sıra ihracat ile beraber madencilik,giyim,metal vb. gibi pek çok sektörde sanayinin gelişmesine büyük oranda katkıda bulunmaktadır.

AMASYA’DA KONUT SATIŞLARI

TÜİK Verilerine göre;

  • 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle Amasya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %8,8 ve bir önceki aya göre %40,2 oranında artarak 509 adet oldu.
  • 2019 yılı Ağustos ayında Amasya ilinde satılan konutların %35,6’sı ipotekli olarak satıldı.
  • Ağustos ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı % 147,9 oranında arttı.
  • Amasya’da toplam konut satışları içinde ilk satışların payı %42,4 iken; ikinci el satışlarının payı ise %57,6 olarak gerçekleşti.

AMASYA GAYRİMENKUL DEĞERLEME ANALİZİ

Zengin tarihi,kültürel dokusu ile UNESCO’nun listesinde yer alan Şehzadeler Şehri Amasya’da arsa, arazi, konut ve ticari gayrimenkul değerleme talepleriniz için, 0 216 384 42 27 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak:

http://www.amasya.gov.tr/sanayi

https://amasya.ktb.gov.tr/TR-59457/genel-bilgiler.html