Gayrimenkul Alımı ile Vatandaşlıkta İranlılar Önde!

Yeni yıla hızlı başlayan ve ilk 3 ayda 9 bin 618 adede ulaşan yabancıya konut satışında payı her geçen ay artan İranlılar, Türkiye’nin değişik bölgelerinde ev sahibi oluyor.

Türkiye’de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında Iraklılardan sonra ikinci sırada olan İranlılar, vatandaşlıkta ise lider konumda bulunuyor.

Vatandaşlık hakkında alt sınırın 250 bin dolara düşürülmesi, yabancıların Türkiye’de gayrimenkule ilgisini artırdı.

Yeni yıla hızlı başlayan ve ilk 3 ayda 9 bin 618 adede ulaşan yabancıya konut satışında İranlıların payı ise her geçen ay yükseliyor. Türkiye’ye yönelik ilgisi artan İranlılar, ülkenin değişik bölgelerinde ev sahibi oluyor.

Yılın ilk çeyreğinde ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış rakamları incelendiğinde Iraklılara bin 781 satış yapılırken, İranlılar 946 konut aldı.

Vatandaşlıkta İranlı’lar Lider

1 Milyon dolar değerinde gayrimenkul alımı ile başlayan vatandaşlık uygulaması sırasıyla 500 bin dolar ve 18 Eylül 2018 tarihi itibariyle 250 dolar seviyesine çekildi. Aşağı çekilen oran ile Ortadoğu ilkelerinin talebinde artış yaşandığı kaydedildi. Konut alımında başı Iraklılar çekerken, gayrimenkul alımında en fazla vatandaşlık hakkı kazanan İran vatandaşları oldu.

AA’da yer alan haberde, Türkiye’nin İran ile sınır olması ve kendi ülkelerindeki yönetim modeline göre daha demokratik olarak gördükleri Türkiye’deki bu avantajdan yararlanmaktan en fazla istifade ettikleri bildiriliyor.

Kolaylık ve Avantajlar, İranlıları Türkiye’de gayrimenkule yönlendirdi

Uzun süredir ambargo altında yaşayan ve halen daha gerilimli bir dönemden geçen İran’daki kısıtlamalarda kurtuluş yolu olarak yöneldikleri Türkiye’de gayrimenkul alımı ve vatandaşlık imkanı ile, hem dünyanın farklı ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile giriş imkanı buluyor hem de aynı kültür coğrafyasında yaşama imkanına sahip oluyorlar.

Deniz ve Yeşil Bölgeler Cazibesi

Ticaretle ilgilenen İranlıların gayrimenkulde tercihlerini İstanbul’dan yana kullandığının belirtildiği haberde, Bursa ve Trabzon gibi şehirler İstanbul’dan sonraki en fazla İranlı tercihi olan şehirlerimiz olduğu vurgulandı. Bursa’nın yeşil doğası ve deniz kıyısı olması, ve yine Trabzon’un deniz, yeşil doğa ve iklimi, İran vatandaşlarını bu bölgeleri tercihte öne çıkarıyor.