Ev Alımında 14 Gün İçinde Gerekçe Göstermeden Cezasız Cayma Hakkı

ev alımında 14 gün içinde cayma hakkı

Ev almak için sözleşme imzalamış olan vatandaşların cayma hakları bulunuyor. Bu hak ile vatandaşlar almış oldukları evleri 14 gün içinde iade edebiliyorlar. Süre 14 günü geçmesi durumunda ise ceza ödeyerek alınan konuttan cayma hakkı bulunuyor. İşte sürecin yasal işlemleri.

Yeni tüketicisi kanunu, ev ve konut alımları için sözleşme imzalamış olan vatandaşlara da bazı haklar tanıyor. Bu haklardan en önemlisi ise cayma hakkı. Cayma Hakkı herhangi bir firma yada kişiden anlaşma yapılması ve sözleşmesi imzalanması sonrasında vatandaşların vazgeçme hakkı olarak tanımlanıyor. Konut alımlarında cayma hakkı ise 14 gün olurken bu sürenin üzerinde ki durumlarda ceza ödemesi bulunuyor.

14 GÜN İÇİNDE SÖZLEŞMEDEN GERİ DÖNEBİLİRSİNİZ

Konut alan vatandaşlar, almış oldukları dairelerden bir şekilde vazgeçiyorlar. Çeşitli nedenlerden dolayı evleri almak istemeyen vatandaşlar cayma haklarını kullanabilirler. 14 gün içinde kullanılması gereken cayma hakkında ise herhangi bir gerekçe sunulması da gerekmiyor.

Tüm Masraflar Tüketiciye Ait

Vatandaşların burada bilmeleri gereken nokta ise masraflar. Konut iadesinde oluşacak her türlü masraf tüketiciye ait olacak. Bu süreçte konut ile ilgili tüm devir ve diğer işlemler için oluşacak ödemeler tüketici tarafından karşılanır.

DÖNME HAKKI

Sözleşmenin üzerinden 14 günden fazla süreç geçmiş ise vatandaşlar dönme hakkından yararlanabilecekler. Yine oluşacak tüm masrafların karşılanması durumunda vatandaşlar belli bir ceza ödemesi yaparak sözleşmeden dönebilecekler. Eğer ev alan vatandaşlar sözleşmeden ilk 3 ay içerisinde vazgeçerlerse sözleşme bedelinin yüzde 2’si kadar bir ceza ödemesi yaparlar. Sözleşmenin üzerinden geçen süre 3 ile 6 ay arasında olursa sözleşme bedelinin yüzde 4’ü oranında, 6-12 ay arasında yüzde 6’sı oranında ve 12-24 ay arasında yüzde 8’i kadar ceza ödemesi yaparlar.

kaynak: emlak365.com